Libiąż jest miastem położonym w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Libiąż obecnie należy do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego
Historia Libiąża
Pierwszą wzmiankę na temat miasta Libiąża można znaleźć w kronikach Jana Długosza. Pisał on o miejscowościach Libiąż Wielki i Libiąż Mały. Po podziale Polski na dzielnice w 1138 roku Libiąż należał do dzielnicy senioralnej, a później do księstwa raciborskiego.
Ważnym wydarzeniem w historii tego miasta jest odkrycie u schyłku XIX wieku bogatych złóż węgla kamiennego. Na początku XX wieku rozpoczęto budowę kopalni Janina, która działała do roku 1907.
Jest to czas rozrastania się Libiąża oraz rozwoju kulturalnego i gospodarczego osady. Wokół kopalni z czasem powstawały nowe domy, a także obiekty użyteczności publicznej, takie jak szkoła, poczta i telegraf. Obecnie w skład miasta Libiąż wchodzą również dwa sołectwa – Żarki i Gromiec
Kultura i rozrywka w Libiążu
Mieszkańcy Libiąża mają możliwość skorzystania z oferty miejskiego kina „Ale Kino”, usytuowanego przy ul. Górniczej. Repertuar kina obejmuje zarówno starsze, jak również nowe produkcje. Kino organizuje również seanse tematyczne. Ceny biletów są dostosowane do średnich wypłat więc każdy mieszkaniec Libiąża może cieszyć się weekendowymi seansami.
W Libiążu działa również Libiąskie Centrum Kultury, gdzie znajduje się siłownia, sala baletowa, sala kinowo – teatralna oraz kawiarnia „Nisza”. W Centrum Kultury organizowane są spektakle teatralne, kameralne koncerty oraz wieczory poezji.
Oprócz degustacji smacznych potraw i napojów mieszkańcy o zwiedzający miasto Libiąż mogą liczyć także na cykliczne spotkania z poezją nazywane „Kulturalnymi Czwartkami”. W trakcie ich trwania najmłodsi prezentują swoje artystyczne talenty, a w ramach cyklu spotkania z kulturą można zapoznać się z twórczością ciekawych poetów oraz muzyków.
Libiąż słynie również z pięknych parków rekreacyjnych, do których mieszkańcy chętnie chodzą na rodzinne spacery. Bardzo znany jest główny park libiąski – „Park Młodości”, który znajduje się przy alei Jana Pawła II. Miejsce to słynie z pięknych wodnych kaskad, a także zegara wodnego.
Dwa inne parki znajdują się przy ulicy Górniczej, za pomnikiem Skarbnika. Na placu słonecznym, usytuowanym w niedalekiej odległości od „Parku Młodości”, odbywają się cykliczne imprezy, koncerty oraz Dni Libiąża.
Przez mieszkańców chętnie odwiedzany jest także ośrodek sportowo – rekreacyjny, gdzie znajduje się basen letni, stadion GKS Janina oraz boiska do gry w siatkówkę i piłkę nożną. To idealne miejsce na wypoczynek, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Takie miejsca aktywizują młode osoby do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Wejście do Hali sportowej w Libiążu
(fot. fp Hala Sportowa w Libiążu)Basen letni w Libiążu
(fot. iplywamy.pl)GKS Janina
(fot. Urząd Miejski w Libiążu)Boisko do siatkówki
(fot. Zarząd Obiektów Powiatowych)(fot. Rafał Rusek)
Udogodnienia dla mieszkańców
Urząd Miasta w Libiążu przygotował kilka ważnych udogodnień dla wszystkich mieszkańców. Jednym z nich jest nowoczesny System Alcetel, za pomocą którego można otrzymywać najważniejsze informacje o istotnych wydarzeniach w Gminie. Na telefon komórkowy lub stacjonarny, każdy zarejestrowany w Telefonicznej Bazie Mieszkańców, otrzyma powiadomienie o najnowszych imprezach kulturalnych, ważnych wydarzeniach, bezpłatnych badaniach lub robotach drogowych oraz zdarzeniach drogowych. System dla mieszkańców jest całkowicie bezpłatny i można zapisać się do niego dobrowolnie. Dzięki niemu można otrzymywać informacje także o pracy Urzędu Miasta oraz o istotnych dla mieszkańców wydarzeniach.
W Urzędzie Miasta w Libiążu można liczyć również na pomoc w sytuacji kryzysowej lub poprosić o darmową poradę prawną.
Urząd Miasta w Libiążu prowadzi również wiele ciekawych inicjatyw dla mieszkańców miasta oraz konsultacje społeczne dotyczące komunikacji miejskiej oraz rewitalizacji miasta. Dzięki nim mieszkańcy mają swój udział w życiu społeczności miasta, ale również realny wpływ na życie swoje i innych mieszkańców. Dzięki różnym inicjatywom miasto zmienia się na lepsze.