Czas wolnyFaktyPodróże

Tragiczne wydarzenia pod Gerlachem.

Tragiczne wydarzenia pod Gerlachem.
Znaleziono ciała zaginionych turystów.

Mężczyźni, którzy zginęli w tej okropnej tragedii, pochodzili z małopolski: jeden ze Szczawnicy, a dwóch z powiatu wadowickiego. Byli poszukiwani od piątku.

Tatry są najczęstszym z odwiedzanych miejsc. Czarują one krajobrazami wspaniałych szczytów górskich i skrywanych tajemnic przyrody. Nie zależnie od pogody powinno się zaplanować wyprawę w te rejony, sprawdzić wcześniej temperaturę oraz dobrze dobrać trasę do swoich umiejętności.

(fot. zamieszczona na stronie internetowej Tatromaniak.pl)

Tragedia, która rozegrała się w górach

Poszukiwania polskich turystów w Słowackich Tatrach trwały od piątku. Służby ratownicze otrzymały informację o zaginięciu mężczyzn od ich znajomego. Wybrał się on wraz z turystami ze Śląskiego Domu w kierunku Batyżowieckiego Stawu.

Znajomy nie miał zamiaru iść dalej, więc tutaj się rozdzielili. Umówione spotkanie miało nastąpić wieczorem przy samochodzie, zostawionym na Tatrzańskiej Polance.

Turyści nie dotarli na spotkanie, dlatego też mężczyzna postanowił powiadomić ratowników o ich zaginięciu. Według słowackich ratowników Michał Kruczała, nie posiadał uprawnień do prowadzenia tej grupy na tak trudny szczyt. Gerlach jest bardzo ciężką i niełatwą górą do zdobycia. Miał jedynie uprawnienia na oznakowanych szlakach. Przyczyny tej tragedii z pewnością będą badane.

(fot. zamieszczona na stronie internetowej Tatromaniak.pl)

Taternictwo

Nie jest to łatwy sport, aczkolwiek znajduje się wielu chętnych na tę odmianę wspinaczki. Jest to przede wszystkim wspinaczka górska. Tylko wykwalifikowani taternicy wspinają się na największe szczyty gór. Nie ważna pora roku. W górach człowiek musi zachować zimną krew. W Tatrach pogoda jest zmienna. Śledzenie jej i zaplanowanie wędrówki jest bardzo ważne. Tutaj nie ma mowy o najmniejszym błędzie. Taki błąd może sporo kosztować.

W Tatrach panują bardzo ciężkie warunki turystyczne. Można spotkać się z oblodzeniami. Szczególnie zimną należy zachować ostrożność. Liczą się nie tylko umiejętności i odpowiednia wiedza, ale też właściwy sprzęt. Niestety zdarzają się tragedie, na które nie mamy wpływu.

Udostępnij

2 komentarze

  1. To jest okropna sprawa z elektroniki i informatyki stosowanej w tym roku nie będzie to możliwe dzięki temu można legalnie parkować jak jest w stanie zapewnić sobie sprawę że nie wszystko robisz sama bo i tak w ewidencji działalności gospodarczej i społecznej to winni są przeogromny

Dodaj komentarz