Czas wolnyKultura

Magiczne miejsca powiatu Chrzanowskiego

Magiczne miejsca powiatu Chrzanowskiego
Kiedy myślimy o jesieni to w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam kolorowe liście, kasztany, ciepły napój przy dobrej książce no i oczywiście spacery. O tej porze roku zdecydowanie warto wyjść z dom, by zobaczyć świat w nowej palecie kolorów. Często jednak przez natłok obowiązków zapominamy o dobrach okolicy. Dlatego dzisiaj postaram się przedstawić miejsca w powiecie Chrzanowskim, które zdecydowanie każdy powinien odwiedzić.

Pałac w Młoszowej

Ten unikatowy budynek możemy znaleźć w Młoszowej w Jurze. Obiekt powstał w połowie XIX wieku na obszarze dawnego dworu Młoszowskich. Za twórcę budowli uważa się Juliusza Florkiewicza, dzięki któremu z niewielkiego dworku powstał piękny kompleks pałacowy. Sam pałac z racji na liczne przebudowy nie oddaje już świetności tamtego okresu, jednakże wciąż możemy podziwiać elementy klasycystyczne, neogotyckie oraz neorenesansowe. Pałac położony jest w otoczeniu zabytkowego parku pełnego pagórków i wąwozów.

(fot. arch. UM Trzebinia)

Warto dobrze się rozejrzeć, gdyż wśród starych drzew wciąż można dostrzec posągi osób świętych i świeckich, a także postaci fikcyjnych. Za najładniejsze elementy całej budowli uważana jest neogotycka kaplica pałacowa, Bastion Belwederski i Brama Królewska. Niemniej jedna cały obiekt urzeknie każdego.

Balaton

Niegdyś kamieniołom wapieni, teraz letnie kąpielisko, ale również magia Jurajskich skał, które przyciągną nie jednego amatora wspinaczki. Przez miejscowych nazywanych sercem Trzebini ze względu na swój kształt.

(fot. Garnek,pl)

To miejsce dla tych, którzy potrafią dostrzec piękno przyrody. Malownicza okolica potrafi zachwycić o każdej porze roku, jednak to barwy jesieni sprawiają, że możemy poczuć się jak w bajce. Miejsce zdecydowanie godne polecenia dla całych rodzin.

Zamek Lipowiec

Każdy z nas marzył kiedyś o cofnięciu się do przeszłości. Dzięki Zamkowi znajdującemu się w Babicach jest to możliwe!

(fot. Wikipedia)

Urokliwa kamienna wieża, wykuta w litej skale studnia, drewniane obiekty mieszkalne i gospodarcze oraz średniowieczna twierdza to sprawdzony przepis, aby myślami przenieść się do czasów monarchów. Dodatkowym atutem całego obiektu jest gęsty las rosnący wokół całej budowli.

Puszcza Dulowa

Jeśli aktywny wypoczynek to zdecydowanie tutaj! Ogromny kompleks leśny, do którego wejście znajduje się ok 3,5 km od Rynku w Trzebini, w miejscowości Młoszowa. Posiada wiele ścieżek świetnie przystosowanych do jazdy rowerem, pieszych przechadzek, nawet z wózkiem dziecięcym. Sama Puszcza podzielona jest na dwie części przez Potok Chechło.

.(fot. Wikimedia Commons)

Część południowa jest podmokła, natomiast część północna jest piaszczysta i sucha. Funkcjonuje tutaj Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) Nadleśnictwa Chrzanów. Owo nadleśnictwo stworzyło leśną ścieżkę dydaktyczną, dzięki której każdy z łatwością może zapoznać się z puszczańską przygodą.

Podsumowując, nie trzeba jechać w odległe krainy, by móc nacieszyć się pięknem jesieni, Podane przez nas propozycje to tylko ułamek osobliwych miejsc powiatu Chrzanowskiego.
Jakie było najbardziej niezwykłe miejsce w powiecie, które udało Wam się odwiedzić? Dajcie znać w komentarzu!

Udostępnij

Dodaj komentarz