ChrzanówCzas wolnyKultura

Zapowiedź nadzwyczajnego spektaklu teatralnego. ,,Stara Baśń w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie

Zapowiedź nadzwyczajnego spektaklu teatralnego. ,,Stara Baśń w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie
W nadchodzącym tygodniu będzie można uczestniczyć w ciekawym spektaklu teatralnym pt. „Stara Baśń”. Jest to adaptacja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, polskiego pisarza. Wykonają ją uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie wraz z ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Organizowany spektakl na pewno dostarczy wielu niezapomnianych emocji oraz doznań. Zmagania ze sztuką podejmą młodzi utalentowani uczniowie oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Będzie to niezwykłe wydarzenie kulturalne, na które zdecydowanie warto się wybrać.

Przedstawienie to własna interpretacja sceniczna wykonawców. Spektakl organizowano na łamach polskich teatrów. Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie będziemy mieć teraz możliwość uczestniczenia w tym fascynującym wydarzeniu.

Kim był twórca?

Józef Ignacy Kraszewski to nie tylko polski pisarz. Był także publicystą, wydawcą, historykiem, encyklopedystą, działaczem społecznym oraz politycznym. Spod jego pióra wychodziły najciekawsze powieści, m.in. właśnie Stara Baśń. Autor ten wydał największą ilość książek. Urodził się 28 lipca 1812 w Warszawie, a zmarł 19 marca 1887 w Genewie.

Zarys fabuły

Stara Baśń powstała w 1876 roku i stanowiła pierwszą część cyklu powieściowego Dzieje Polski. Akcja utworu dotyczy staropolskich podań i legend. W tym wypadku opisuje losy okrutnego władcy Popiela, który sprawuje okrutny rząd.

W przedstawieniu tym Popiel nazywany jest Chwostkiem. Wraz z małżonką Niemką Brunhildą pragną dążyć do wprowadzenia władzy absolutnej. Niestety nie wszystkim pasuje ten rodzaj władzy. Tworzy się bunt Kmieciów wobec Popiela. Podwładni domagają się równego traktowania ich praw. Wybucha wojna domowa, w której ginie Chwostek wraz z całą rodziną i bliskimi. Władzę przejmuje prosty, uczciwy kmieć Piast. W starej baśni pojawia się też wątek miłosny. Ten drugi wątek występuje między młodym kmieciem, a piękną Dziwą, córką kmiecia Wisza. Niestety los córki kmiecia powierzony jest Bogom. Ukochany mimo wszystko pragnie zdobyć uroczą Dziwę.

Przybliżając pokrótce fabułę powieści, widać, że spektakl zapowiada się obiecująco.

Każdy widz znajdzie coś dla siebie. Warto więc wybrać się wspólnie z całą rodziną. Z całą pewnością będzie to wspaniały czas, spędzony aktywnie. Sztuka jest po to, aby ją przeżywać!!!

Udostępnij

Dodaj komentarz