Fakty

Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w kościele katolickim od IX wieku, a datę 1 listopada wyznaczył papież Grzegorz IV dokładnie w 837 roku. Jak co roku tego dnia mieszkańcy powiatu chrzanowskiego tłumnie odwiedzają cmentarze, aby zapalić znicze i w zadumie pomodlić się za zmarłych krewnych oraz przyjaciół.

Nie inaczej było w tym roku. W ciągu dnia przez cmentarze w całym powiecie przewinęły się tysiące osób. Słoneczna pogoda zdecydowanie sprzyjała pieszym wyprawom na miejsca spoczynku. Wybierając się na cmentarz o zmroku można zobaczyć siłę tradycji w pełnej okazałości, podziwiając blask grobów rozświetlonych tysiącami zniczy i światełek.

Dzień Wszystkich Świętych czy Święto zmarłych?

Wielu z nas traktuje je jako synonimy. W rzeczywistości 1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Dzień Zaduszny przypada na 2 listopada, wtedy wspominamy i czcimy wszystkich zmarłych. Zwyczaj Zaduszek wywodzi się jeszcze z wierzeń pogańskich. Termin “Świeto Zmarłych” ma swoją genezę w poprzednim ustroju, kiedy to 1 listopada był dniem wolnym, ale starano się, aby uroczystości miały bardziej świecki charakter

Obchody święta a rozwaga na drogach

Początek listopada to niestety również doniesienia o licznych wypadkach drogowych. Zwiększony ruch, pośpiech, zamyślenie to główna przyczyna kolizji i potrąceń pieszych.
Pamiętajmy o rozwadze i stosowaniu przepisów.

Udostępnij

Dodaj komentarz