AlwerniaFaktySport

Mikołaj Zastawnik z Regulic, reprezentantem Polski w mistrzostwach Europy futsalu.

Mikołaj Zastawnik z Regulic, reprezentantem Polski w mistrzostwach Europy futsalu.
25-letni sportowiec spróbuje swoich sił na turnieju UEFA Futsal EURO 2022.

Ten wspaniały polski futsalista, swoją karierę rozpoczął w Wiśle Krakbet Kraków. W 2012 roku osiągnął pierwszy ważny sukces: Mistrzostwa Polski w kategoriach U-16 i U-18. W sezonie sportowym 2012/2013 dostał wspaniałą okazję, aby zostać graczem drużyny seniorów.

Obecnie Mikołaj Zastawnik to zawodnik znajdujący się w Rekordzie Bielsko-Biała. Trafił tutaj po sezonie letnim z Clearexu Chorzów.

(Mikołaj Zastawnik w trakcie meczu, fot. zamieszczona na stronie internetowej chorzownian.pl)

Kariera Mikołaja Zastawnika

Młody i utalentowany sportowiec miał możliwość uczestnictwa w Final Four Pucharu Polski. To właśnie jego drużyna była najlepsza. W następnym sezonie, grając w Wiśle, udało mu się zdobyć Mistrzostwo i Puchar Polski. Otrzymał też dwie ważne nagrody w Plebiscycie Futsal Ekstraklasy za sezon 2014/2015. Został wyróżniony w kategorii ,,odkrycie sezonu” oraz drugie miejsce jako ,,najlepszy młodzieżowiec”.

Kolejne lata dla Mikołaja Zastawnika były również udane. Dostał się do turnieju eliminacyjnego do Euro 2016. Zgłosił go sam Andrea Bucciol, włoski trener będący selekcjonerem reprezentacji Polski.

Aktualnie polski sportowiec przygotowuje się razem z pozostałymi kadrowiczami do pierwszego meczu, przeciwko Chorwacji. Mecz odbędzie się w piątek, 21 stycznia o godz. 20:30 w Amsterdamie. Oczywiście transmisję meczu pokaże TVP Sport.

Harmonogram meczów polskiej reprezentacji:

  • Polska – Chorwacja (piątek, 21 stycznia, godz. 20:30)
  • Polska – Słowacja (wtorek, 25 stycznia, godz. 20:30)
  • Polska – Rosja (sobota, 29 stycznia, godz. 14:30)

Futsal

Jest to zespołowa gra sportowa. Rodzaj piłki nożnej rozgrywanej na hali. Nazwa wzięła się z hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón. Dokładnie znaczy halowa piłka sportowa. W Polsce nazwę Futsalu tłumaczy się jako piłka nożna halowa pięcioosobowa.

Po raz pierwszy mecz tego typu zorganizowano w roku 1930 w Montevideo. Inicjatorem i pomysłodawcą tej odmiany piłki był Juan Carlos Ceriani. Początkowo w tego typu meczach uczestniczyła młodzież i dzieci. W 1971 roku została utworzona Międzynarodowa Federacja Futsalu- Federación Internacional de Fútbol de Salón, która nadzorowała grę. Pierwsze Mistrzostwa Świata FIFUSA udało się zorganizować w 1981 r. w São Paulo.

Ta nowa dyscyplina szybko zyskała popularność. Utworzono również Światowy Związek Futsalu- Asociación mundial de Fútbol de Salón. W Polsce gra pojawiła się w 1989 r. Obecnie rozgrywki odbywają się w trzech poziomach: Ekstraklasie, I Lidze i II Lidze.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *