Chrzanów

Modernizacja wiaduktu przy ul. Krakowskiej

Modernizacja wiaduktu przy ul. Krakowskiej

Mimo opóźnień i przestojów, sukcesywnie prowadzone są prace remontowe na trzech chrzanowskich wiaduktach. Jednym z nich jest obiekt przy ul. Krakowskiej.

Przebieg prac remontowych

Remont wiaduktu formalnie rozpoczął się w grudniu 2020 r. Dopiero jednak w styczniu 2021 r. rozpoczęto prowadzenie konkretnych prac na wiadukcie przy ul. Krakowskiej. Głównym celem jest poszerzenie obiektu, tak by ruch mógł zostać na nim poprowadzony jednocześnie w obu kierunkach – obecnie przejazd jest możliwy tylko w jedną stronę. Dodatkowo pod wiaduktem nie mogą przejeżdżać pojazdy o wysokości powyżej 3 m. Znacznie utrudnia to komunikację w centrum Chrzanowa i powoduje wydłużenie czasu dojazdu do różnych miejsc.

Modernizacja zakłada wyburzenie starego, kamiennego wiaduktu i budowę nowego, żelbetonowego obiektu. Wiąże się z tym zwiększenie szerokości jezdni, tak by ruch był możliwy w dwóch kierunkach jednocześnie. Ponadto w ramach inwestycji wykonana zostanie kompleksowa wymiana toru oraz sieci trakcyjnej. Razem z remontem wiaduktu realizowana jest budowa ronda przy ul. Krakowskiej.

Szacunkowy koszt inwestycji (razem z budową ronda) to około 7 mln zł. Modernizacja wiaduktu ma zostać wykonana do kwietnia 2022 r. Do 30 listopada 2021 r. kierowcom ma zostać udostępniony przejazd pod wiaduktem po tymczasowej nawierzchni asfaltowej. W tym samym czasie ma zostać uruchomione rondo przy ul. Krakowskiej.

Utrudnienia w ruchu

Remont wiaduktu generuje liczne utrudnienia dla mieszkańców Chrzanowa. Nie jest możliwe korzystanie z niego zarówno w ramach ruchu samochodowego, jak i pieszego. Powoduje to wydłużenie czasu poruszania się po mieście i konieczność korzystania z objazdu. Został on wytyczony następującymi ulicami: DK79 (ul. Trzebińska) – Europejska – ks. Kamieńskiego – Balińska – ks. Skorupki.

Efekty modernizacji wiaduktu

Pod wiaduktem przy ul. Krakowskiej przebiega droga krajowa nr 79, łącząca dwie stolice województw – Katowice oraz Kraków. Dzięki modernizacji tego obiektu w znacznym stopniu poprawi się dostępność komunikacyjna Chrzanowa, a także możliwe będzie sprawne poruszanie się po mieście. Obecnie miasto, pod względem komunikacyjnym, jest podzielone na pół. Remont wiaduktu przy ul. Krakowskiej doprowadzi do likwidacji tego problemu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *