Chrzanów

Modernizacja wiaduktu przy ul. Krakowskiej

Modernizacja wiaduktu przy ul. Krakowskiej

Mimo opóźnień i przestojów, sukcesywnie prowadzone są prace remontowe na trzech chrzanowskich wiaduktach. Jednym z nich jest obiekt przy ul. Krakowskiej.

Przebieg prac remontowych

Remont wiaduktu formalnie rozpoczął się w grudniu 2020 r. Dopiero jednak w styczniu 2021 r. rozpoczęto prowadzenie konkretnych prac na wiadukcie przy ul. Krakowskiej. Głównym celem jest poszerzenie obiektu, tak by ruch mógł zostać na nim poprowadzony jednocześnie w obu kierunkach – obecnie przejazd jest możliwy tylko w jedną stronę. Dodatkowo pod wiaduktem nie mogą przejeżdżać pojazdy o wysokości powyżej 3 m. Znacznie utrudnia to komunikację w centrum Chrzanowa i powoduje wydłużenie czasu dojazdu do różnych miejsc.

Modernizacja zakłada wyburzenie starego, kamiennego wiaduktu i budowę nowego, żelbetonowego obiektu. Wiąże się z tym zwiększenie szerokości jezdni, tak by ruch był możliwy w dwóch kierunkach jednocześnie. Ponadto w ramach inwestycji wykonana zostanie kompleksowa wymiana toru oraz sieci trakcyjnej. Razem z remontem wiaduktu realizowana jest budowa ronda przy ul. Krakowskiej.

Szacunkowy koszt inwestycji (razem z budową ronda) to około 7 mln zł. Modernizacja wiaduktu ma zostać wykonana do kwietnia 2022 r. Do 30 listopada 2021 r. kierowcom ma zostać udostępniony przejazd pod wiaduktem po tymczasowej nawierzchni asfaltowej. W tym samym czasie ma zostać uruchomione rondo przy ul. Krakowskiej.

Utrudnienia w ruchu

Remont wiaduktu generuje liczne utrudnienia dla mieszkańców Chrzanowa. Nie jest możliwe korzystanie z niego zarówno w ramach ruchu samochodowego, jak i pieszego. Powoduje to wydłużenie czasu poruszania się po mieście i konieczność korzystania z objazdu. Został on wytyczony następującymi ulicami: DK79 (ul. Trzebińska) – Europejska – ks. Kamieńskiego – Balińska – ks. Skorupki.

Efekty modernizacji wiaduktu

Pod wiaduktem przy ul. Krakowskiej przebiega droga krajowa nr 79, łącząca dwie stolice województw – Katowice oraz Kraków. Dzięki modernizacji tego obiektu w znacznym stopniu poprawi się dostępność komunikacyjna Chrzanowa, a także możliwe będzie sprawne poruszanie się po mieście. Obecnie miasto, pod względem komunikacyjnym, jest podzielone na pół. Remont wiaduktu przy ul. Krakowskiej doprowadzi do likwidacji tego problemu.

Udostępnij

Dodaj komentarz