Oprócz bogatego programu przygotowanego przez placówki kulturalne w Chrzanowie na czas ferii zimowych, Muzeum w Wygiełzowie również organizuje interesujące warsztaty dla najmłodszych.
Udział w zajęciach edukacyjnych będzie możliwy od 17.01 do 30.01.2022 r. w godzinach od 10.00 do 14.00. Organizatorzy proponują trzy tematy: ,,Malowana skrzynia”, ,,Czerwone korale”, ,,Warsztaty czerpania papieru”.
Każda forma zajęć jest inna. Edukacja dziecięca jest bardzo ważna. Mając taką możliwość, warto zapisać dziecko na warsztaty w trakcie ferii. Będziemy mieć pewność, że nie spędzi ono pół dnia przed telewizorem lub komputerem.
Program ferii zimowych w Skansenie
Muzeum przygotowało następujące formy zajęć dla dzieci:
- ,,Malowana skrzynia”- każde dziecko kojarzy skrzynię z pudełkiem lub ze skrytką na skarby. Najmłodsi dowiedzą się do czego służyła i co w niej przechowywano. Jakie skarby można było w niej znaleźć? W następnej kolejności przy pomocy prowadzących wykonają malutką skrzynię drewnianą, którą zabiorą ze sobą na pamiątkę.
- ,,Czerwone korale” – z pewnością większości z nas kojarzą się nie tylko z biżuterią, ale i z pewną piosenką, śpiewaną przez znany polski zespół Bratanki. W trakcie zajęć dzieci spróbują swoich sił przy tworzeniu efektywnych ozdób. Uczestnicy warsztatów poznają historię prawdziwych korali: każda dziewczyna marzyła o atrakcyjnej biżuterii. Korale były nieodłącznym elementem ubioru, stanowiły największy skarb dla kobiet. Kiedyś wierzono, że mają niezwykłą moc. Chroniły przed nieszczęściem. Najmłodsi będą mogli pomalować drewniane paciorki i stworzyć własne korale.
- ,,Warsztaty czerpania papieru”- Ciekawe zajęcia na temat historii papieru. Mali artyści wykonają wspaniałe prace plastyczne, czyli wielobarwne kompozycje z masy papierniczej. Sprawdzą też jak pisze się gęsim piórem.
Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?
Każde dodatkowe zajęcia, w których uczestniczą nasze dzieci mają wpływ na jego rozwój. Po pierwsze uczą relacji z rówieśnikami. Nawiązuje się między nimi pewna nić porozumienia. Następnie poszerzają ich wiedzę oraz rozwijają umiejętności. W trakcie warsztatów dzieci rozwijają wrażliwość estetyczną, a także indywidualne zdolności twórcze. Ponadto podnoszą sprawność merytoryczno-ruchową i manualną.
Zajęcia edukacyjne wspierają rozwój zainteresowań i zdolności. Pamiętajmy więc o tym. Oczywiście jako rodzice mamy możliwość wyboru zajęć. Jeżeli nasza pociecha wyraża chęć uczestnictwa to warto pomyśleć o zapisie na warsztaty do Muzeum. Rola rodzica polega na tym, aby kształtował on swojego potomka i to pod każdym względem. Cieszmy się, że spędzi ten czas z rówieśnikami i nauczy się nowych rzeczy.