Świat

Borsuk odkrywcą?

Borsuk odkrywcą?
Pewien borsuk wszedł do jednej z hiszpańskich jaskiń w celu poszukiwania jedzenia. Jednak to, co tam znalazł, zdecydowanie nie nadawało się do spożycia.

Co takiego znalazł borsuk?

Roberto García, mieszkaniec Grado, poinformował archeologów z Uniwersytetu w Madrycie, że pewien borsuk wykopał ponad 90 rzymskich monet z jaskini La Cuesta.

Archeolodzy, aby zbadać sprawę udali się do jaskini. Na miejscu znaleźli borsuczą norę a wokół niej ziemię wraz z monetami z późnego okresu Cesarstwa Rzymskiego.

Po głębszym przeszukaniu jaskini, znaleziono tego więcej.

Archeolodzy po zobaczeniu monet zabrali się na przeszukiwanie jaskini, aby upewnić się, że nie pominą innych skarbów ukrytych w ziemi. Przeczucie ich nie myliło i wykopane przez borsuka monety, nie były jedynymi, które ktoś zakopał. Zespół archeologów znalazł łącznie 209 monet, datowanych na lata od 200 do 400 n.e..

Zdjęcie zrobione na miejscu prowadzenia wykopalisk
(fot. CZASOPISMO PREHISTORII I ARCHEOLOGII)

Naukowcy powiedzieli, że monety zostały prawdopodobnie przeniesione tam w “kontekście niestabilności politycznej” związanej w szczególności z inwazją Suebian, germańskiego ludu, który wepchnął się do północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego w V wieku.

Większość z tych monet z późnego okresu rzymskiego “pochodzi z północnego i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego” z Antiochii, Konstantynopola, Salonik, które później przeszły przez Rzym oraz Arles i Lyon w południowej Francji, chociaż co najmniej jedna moneta pochodzi z Londynu-napisali archeolodzy w sprawozdaniu z wyprawy.

Okrzyknięte “wyjątkowym znaleziskiem”.

Monety zostały odkryte w kwietniu 2021 roku. Przypuszcza się, że borsuk wykopał je, gdy szukał jedzenia, co w tamtym okresie było trudne z powodu rzadkiej burzy śnieżnej, która sparaliżowała Hiszpanię.

Znalezione monety
(Fot. DigLogs)

Monety zostały okrzyknięte “wyjątkowym znaleziskiem”, gdyż jak podkreślają archeolodzy, stanowią one największy zestaw rzymskich monet, jaki kiedykolwiek został odkryty w północnej Hiszpanii.

Udostępnij

Dodaj komentarz