Czas wolny

Domowe Andrzejki-czyli 7 pomysłów na wróżenie w domu

Domowe Andrzejki-czyli 7 pomysłów na wróżenie w domu
Właśnie zakończyliśmy weekend pełen wspaniałych atrakcji z okazji Andrzejek. Jeśli jednak nie zdążyliście skorzystać z miejskich atrakcji, a wciąż chcielibyście spędzić Andrzejki w domowy sposób, to mamy coś dla Was!

Czym tak właściwie są Andrzejki?

Andrzejki to dzień świętego Andrzeja-patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Święto to jest również znane pod nazwą wigilia świętego Andrzeja oraz wieczór wróżb.

W dawnych czasach, około renesansowych na święto to szczególnie wyczekiwały niezamężne kobiety, które to liczyły, że za pomocą wróżb dowiedzą się jak potoczy się ich życie miłosne.

Obecnie święto to traktowane jest bardziej jako okazja do spotkania ze znajomymi przed rozpoczynającym się adwentem.

Kiedy tak naprawdę przypadają Andrzejki?

Wedle tradycji Andrzejki rozpoczynają się od wieczora 29 listopada, do wieczora 30 listopada. Jednak w Polsce z racji na mniej huczne obchody w porównaniu do np. Szkocji, najczęściej świętujemy je tylko wieczorem 29 listopada.

Jak możemy spędzić Andrzejki w domowym zaciszu?

Nie musimy organizować dużej imprezy, by miło spędzić ten dzień. Najlepszym i niezawodnym sposobem na spędzenie Andrzejek z rodziną bądź ze znajomymi będzie po prostu utrwalenie tradycji z nimi związanych, czyli wróżenie!

Poniżej przedstawimy Wam parę wróżb, które każdy będzie mógł wykonać u siebie w domu!

Naczynie marzeń

Potrzebne nam będą:
*wodoodporny pisak,
*naczynie,
*woda,
*kartka papieru;

Kartkę papieru rozcinamy na mniejsze części. Na każdej z części piszemy swoje marzenia lub plany. Karteczki wrzucamy do naczynia i zalewamy wodą. To, które pierwsze wypłynie najszybciej-spełni się nam.

(fot. theleonardo.org)

Kostki

Potrzebne nam będą:
*czarny karton/kartka papieru,
*pisak lub kreda,
*3 kostki do gry,
*umiejętność namalowania okręgu lewą ręką;

Malujemy okrąg na kartce/kartonie. Po wykonanej robocie każdy z uczestników rzuca kośćmi. Wynik dodawania tych, które pozostały w okręgu to nasza wróżba. Liczby oznaczają:

Pan Kleks

Potrzebne nam będą:
*kartka papieru,
*farbki plakatowe lub atrament;

Kartkę zginamy na pół i rozkładamy. Na widocznej linii nakładamy farbkę/tusz i ponownie składamy kartkę, tym razem możemy mocniej przycisnąć dłonią. Rozkładamy kartkę i wraz z towarzyszami odgadujemy, co dany kształt nam przypomina i co może oznaczać.

Grosik na szczęście

Potrzebne nam będą:
*moneta 1gr,
*pudełko;

Kładziemy pudełko na podłodze, stajemy koło niego z groszem w ręku i odliczamy 7 kroków. Miejsce, w którym staniemy to nasza nieprzerywalna linia, której nie możemy przekroczyć. Myślimy życzenie i chuchamy w grosika, potem staramy się wycelować do naszego pudełka. Jeśli nam się uda, oznacza to, że nasze marzenie spełni się w ciągu 12 miesięcy, jeśli nie to będziemy musieli nieco dłużej poczekać.

Lanie wosku

Do tej zabawy potrzebujesz:
*miski z wodą,
*zapalonej świeczki,
*klucza ze sporą dziurką,
*latarki;

Wosk topimy i przelewamy przez klucz nad ustawioną miską z wodą. Wyławiamy nasz wosk z wody. Zapalamy latarkę i podświetlamy nasz kształt tak, aby rzucał cień na najbliższą ścianę. Pozostało nam odgadnąć, co dany cień przypomina i jaki morze mieć znaczenie.

Uliczna wróżba

Potrzebne nam będą:
*5 talerzyków lub miseczek,
*cukierek,
*piórko,
*kamyk,
*muszelka,
*ziarenko pieprzu;

Jedna osoba chowa każdy przedmiot pod jednym z talerzyków, tak aby ta druga nie widziała. Dla pewności można nimi zamieszać. Gdy to zrobimy, ta druga osoba wybiera jeden z talerzyków. Przedmiot, który wylosuje, oznaczać będzie jej życie na najbliższy rok.

Czerwone Jabłuszko

Potrzebne nam będą:
*Jabłko,
*Nożyk kuchenny;

Staramy się obrać jabłko tak, aby tworzyło jedną obierkę. Następnie, nieprzerwaną obierkę przerzucamy przez lewe ramię. Z tego, jak owa obierka się ułoży, staramy się odczytać literę. Będzie symbolizowała ona imię naszej prawdziwej miłości.

Tak prezentuje się 7 wróżb, które wybraliśmy na tegoroczne Andrzejki. Wiadome jest, że to nie wszystkie z możliwych opcji wróżenia jakie możemy wykonać w domowym zaciszu.

Jakie zwyczaje najbardziej wam się spodobały? Wszystkie były Wam znane czy może któreś Was zaskoczyły? Jeśli macie jakieś swoje wróżby, którymi chcielibyście się podzielić koniecznie dajcie znać w komentarzu, aby inni mogli skorzystać podczas dzisiejszych zabaw!

Udostępnij

Dodaj komentarz