Świat

Członkowie ruchu Forza Nuova flagę ze swastyką na trumnie przed kościołem w Rzymie.

Członkowie ruchu Forza Nuova flagę ze swastyką na trumnie przed kościołem w Rzymie.
W ubiegły poniedziałek w jednym z kościołów w Rzymie odbył się pogrzeb. Wywołał on wielkie oburzenie, gdyż na trumnę przykryto nazistowską flagą ze swastyką. Trumna została otoczona faszystami wykonującymi salut hitleryzmu.

O całym zajściu

Całe wydarzenie miało miejsce przed kościołem Santa Lucia, w północnej części Rzymu. Pod koniec mszy za śmierć Alessii Augello, członkini neofaszystowskiego ruchu Forza Nuova (FN), wynieśli trumnę z kościoła, pokryli ją nazistowską swastyką i zaczęli pozdrawiać się wyciągając rękę z dłonią w dół, naśladując zwolenników Adolfa Hitlera.

Czym jest ruch Forza Nuova?

Forza Nuova jest neofaszystowską partią, która trafiła na pierwsze strony gazet za swoje gwałtowne protesty przeciwko świadectwu zdrowia przeciwko krowiance i wszystkim restrykcjom nałożonym przez rząd w związku z pandemią.

Krajowy przywódca FN, Roberto Fiore, oraz przywódca Rzymu, Giuliano Castellino, przebywają w więzieniu od 9 października ubiegłego roku, kiedy to wzięli udział w napadzie na siedzibę głównej centrali związkowej kraju, Włoskiej Powszechnej Konfederacji Pracy (CGIL), przeciwko poparciu pracowników dla paszportu COVIDowego w stolicy.

Czy władze godzą się na ruch Czym jest ruch Forza Nuova?

Nie, zakaz działalności tej grupy został zatwierdzony w październiku ubiegłego roku przez włoski Senat, a we włoskiej Izbie Wyższej złożono również wniosek, w którym postuluje się rozwiązanie wszystkich ruchów politycznych wyraźnie inspirowanych faszyzmem.

Archidiecezja rzymska o sprawie

Archidiecezja rzymska potępiła tę scenę jako “poważną, obraźliwą i nie do przyjęcia”. Tym bardziej w kraju, w którym naród cierpiał podczas wojny wywołanej przez sojusz nazistowsko-faszystowski, zwłaszcza podczas okupacji niemieckiej pod koniec drugiej wojny, która spowodowała starcia z siłami alianckimi i przyniosła Włochom ogromne cierpienia i zniszczenia.

“Niestety to, co wydarzyło się na zewnątrz kościoła pod koniec celebracji, odbyło się bez zezwolenia księdza celebrującego, który nie wiedział, co się wydarzy”

powiedział Alessandro Zenobbi, proboszcz parafii w stolicy Włoch

Tłumaczy miejscowa parafia i podkreśla, że nazistowska swastyka jest “strasznym symbolem nie do pogodzenia z chrześcijaństwem”.

Rzymska społeczność żydowska wyraziła oburzenie

Sporządzono oświadczenie, w którym przedstawiciele Rzymskiej społeczności żydowskiej podkreślają, że owe wydarzenie jest oburzające i nikomu przez myśl by nie przeszło, że ktoś mógł wpaść na taki pomysł ponad siedem dekad po zakończeniu II wojny światowej i upadku włoskiej dyktatury faszystowskiej.

“To niedopuszczalne, że flaga ze swastyką może być dziś nadal pokazywana publicznie, zwłaszcza w mieście, które było świadkiem deportacji swoich Żydów przez nazistów i faszystowskich kolaborantów”

napisano w oświadczeniu

Udostępnij

Dodaj komentarz