Nie ulega wątpliwości fakt, że obecnie wszyscy żyjemy w świecie komputerów i telefonów. Przechodząc ulicą, spacerując w parku, widzimy, jak wiele osób korzysta z tych urządzeń.
Technologia zdominowała świat. Mamy coraz to nowsze komputery, telefony, które służą nie tylko do porozumiewania się. W trakcie kontaktowania się z innymi chcemy przekazać również emocje, towarzyszące w danej sytuacji. Właśnie te emocje są wyrażane za pomocą odpowiedniej emotki i buźki.
Emoji
Jest to sposób wyrażania uczuć za pomocą zaprojektowanych piktogramów. Pierwszy raz język ten pojawił się w 1989 r. Pomysłodawcą był japoński Shigetaka Kurita, który wymyślił cały zestaw 176 piktogramów. To właśnie one przedstawiały pierwsze emocje. Piktogramy powstały dzięki inspiracji sztuką japońską mangą. Shigetaka Kurita zainteresował się komiksem. Stąd zaczerpnął pomysł na piktogramy. Emoji to język ideogramów, który zaczął być używany na początku w e-mailach i na stronach internetowych. Z czasem wprowadzono go do wiadomości telefonicznych.
Emotikony
Ich zadaniem jest podkreślenie emocjonalnej części zdania w wiadomości. Stosowane są przede wszystkim na telefonach komórkowych. Tutaj każda emocja ma już swoją określoną buźkę. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk i konkretna buźka pojawia się na ekranie. Emotikony są dodawane przez kombinację klawiszy. Przedstawiają ciąg znaków tekstowych. Pierwsze emotikony pojawiły się w 1982 r. Zostały użyte przez Scotta Fahlmana, genialnego naukowca z Carnegie Mellon University.
Obsługa emotikonów
Emotikony stają się coraz to bardziej popularne. Na wszystkich urządzeniach ich obsługa jest inna. Zależne jest to oczywiście od systemu operacyjnego. Mogą pojawiać się jako zwykłe kwadraty. 2013 rok przyniósł zmiany dla Google. Uruchomił on w przeglądarce obsługę emoji na klawiaturze. Od tej pory w łatwy sposób można było wyrazić uczucia i emocje w trakcie zdania. Podkreślić dokładnie to, co chcemy wyrazić.
Najbardziej popularne emotikony
Istnieje wiele obrazków przedstawiających różne emocje. Niektóre z nich są do siebie bardzo podobne. Należy dokładnie przyjrzeć się konkretnej emocji, za nim wstawimy do wiadomości, aby nie dać plamy na koniec. Pomyłki zdarzają się często. Niekiedy są one źle zrozumiane czy odebrane przez ich odbiorców.
Obecnie emotki pełnią ważną funkcję w porozumiewaniu się. Najbardziej popularne to:
- buźka ze łzami radości
- Kciuk podniesiony w górę
- czerwone serce
- twarz z mrugnięciem i pocałunkiem
- smutna twarz ze łzą
Oczywiście każdy z nas ma tak naprawdę swoją ulubioną. Emotikony niewątpliwie ułatwiają w komunikacji oraz zaczynają łamać wszystkie bariery językowe. Osoby, które z nich korzystają, szybko przekazują emocje w wiadomości. Czy na pewno jest to dobre w dzisiejszym święcie? Czy faktycznie tak powinna wyglądać nasza komunikacja?