Czas wolnyPowiat chrzanowskiŚwięta

Bombka choinkowa, najpopularniejszą ozdobą na choinkę.

Bombka choinkowa, najpopularniejszą ozdobą na choinkę.
Obecnie nie wyobrażamy sobie choinki bez ozdób świątecznych.

Wszyscy cieszymy się na widok drzewka ustrojonego w ciekawe bombki. Ta nadzwyczajna ozdoba, która zachwyci nie jedno oko, ma wspaniałą historię, którą warto poznać.

Krótka historia bombki choinkowej

W roku 1847 rozpoczęła się produkcja bombek. Pierwsze z nich zostały wykonane w Niemczech, przez Hansa Greinera, który wpadł na pomysł zrobienia własnej ozdoby. Greiner pracował w manufakturze szkła. Fabryka ta niestety nie funkcjonowała dobrze, wręcz była już na skraju bankructwa.

Greiner wymyślił, że wykona dekorację na własną choinkę. Dekoracje te to nic innego jak wydmuszki w kształcie jabłka. Pracownik fabryki pochodził z biednej rodziny, dlatego też chciał spróbować sam zrobić ozdoby, aby za nie płacić. W konsekwencji dekoracje spodobały się innym. Pomysł przyczynił się do uratowania fabryki przed bankructwem. Zaczęto masowo produkować ozdoby świąteczne.

(fot. ze zbiorów własnych)

Jak wygląda produkcja bombek w dzisiejszych czasach?

Od tamtej pory wykonywanie bombek nie zmieniło się za bardzo. Nadal potrzebni są utalentowani dekoratorzy, którzy potrafią stworzyć mistrzowskie produkty ze szkła. Jest to tzw. rzemiosło artystyczne. Obecnie bombki produkowane są z cienkiego szkła, które zakupuje się w hucie. Szkło ma postać szklanych rur. Do wyrobu około 160 bombek potrzebny jest kilogram szkła. Kształt bombek jest zależny od wydmuchiwania. Cały proces formowania ozdoby dokonuje się pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, bo aż 900 °C.

Następnie wnętrze bombki pokrywa się azotanem srebra. Właśnie to srebro sprawia, że kolejna warstwa nałożona na bombkę jest bardziej wyrazista. Na koniec dekoruje się bombkę, która trafia do sprzedaży.

(fot. zamieszczona na stronie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowym Dębie – proces formowania rurki szklanej)

Każda bombka ma inny wzór

Cały wystrój bombki powiązany jest z pomysłem dekoratora. Elementy, wzory są robione ręcznie. Niekiedy można zauważyć dodatkowe ozdoby na bombce – cekiny lub koraliki.

Aktualnie mamy naprawdę szeroki wybór. Czasami nie jesteśmy w stanie podjąć szybko decyzji, które bombki w tym roku będą zdobić naszą choinkę. Warto zastanowić się przez chwilę i pomyśleć nad wystrojem drzewka, które oddaje świąteczną atmosferę.

Udostępnij

Dodaj komentarz