W kolejnym roku można było zobaczyć zwierzaki w żywej szopce.
Wielbłąd, osioł, barany, owce, kozy i kuc szetlandzki, takie zwierzęta pojawiły się w tym roku w Jerzmanowicach. Oprócz zwierząt oczywiście znalazły się też figurki Maryi i Józefa.
Szopka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ nie wszędzie była zorganizowana. W Powiecie Chrzanowskim żywa szopka pojawiała się co roku, przy kościele w Kościelcu. Niestety, ze względu na epidemię odwołano ten pomysł.
Historia Żywej Szopki
Szopka Bożonarodzeniowa to trwały element wśród tradycji bożonarodzeniowej. Żywa Szopka to nietypowa atrakcja, która przeważnie ciekawi najmłodszy. Pojawienie się żywych zwierząt budzi niezwykłe zainteresowanie.
Pierwsza Żywa Szopka powstała 24 grudnia w 1223 r., dzięki włoskiemu duchownemu św. Franciszkowi z Asyżu. To średniowieczny mistyk, stygmatyk, który zorganizował żywą szopkę przy klasztorze franciszkańskim w miejscowości Greccio. Szopka przedstawiała typową stajenkę Betlejemską, w której znajdowały się żywe zwierzęta wraz z osobami.
W ten sposób zaczęto przedstawiać tajemnice zbawienia. Z czasem zwyczaj ten stał się bardziej popularny. Obecnie żywe szopki są wspaniałym pomysłem, poruszającym każde serce.
Tę cudowną namiastkę atmosfery świąt można było oglądać w Jerzmanowicach do 27 grudnia. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zorganizować taką szopkę w naszej gminie.