Czas wolnyPowiat chrzanowskiŚwięta

Wigilia, najbardziej wyczekiwany przez nas dzień w roku.

Wigilia, najbardziej wyczekiwany przez nas dzień w roku.
Zapach choinki, świątecznych potraw przypomina nam o uroczystej wieczerzy.

24 grudnia to dzień, w którym wszyscy spotykamy się przy wspólnym stole, po to, aby zasiąść do wigilijnej wieczerzy. Łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, spędzamy czas w gronie rodziny i bliskich.

(fot. zamieszczona na stronie internetowej ekologia.pl)

Znaczenie słowa wigilia

Wigilia – z łac. oznacza czuwanie. Jest to dzień przed dniem świątecznym. Dla wielu chrześcijan ten dzień to początek obchodów Bożego Narodzenia. Właśnie wtedy kończy się okres adwentu. Dla Polaków to bardzo uroczysty wieczór.

Polska tradycja wigilii rozpoczyna się od wspólnej modlitwy. Następnie łamiemy się opłatkiem, składając sobie najszczersze życzenia. Stół nakryty świątecznym obrusem, pod którym znajduje się wiązanka sianka. Oczywiście pamiętamy też o dodatkowym nakryciu, dla niespodziewanego gościa.

(fot. ze strony internetowej Claudia.pl)

Tradycyjne zwyczaje na Wigilii

Oprócz składania sobie życzeń w tym dniu śpiewamy wspólnie kolędy. Polskie kolędy, które są związane z twórczością ludową, chwytają za serca. Nie może ich zabraknąć na wigilii. Te piękne i wzruszające melodie pisali najwięksi polscy poeci.

Kolejnym zwyczajem na wieczerzy wigilijnej jest oczywiście choinka, pod którą przeważnie znajdują się prezenty dla naszych bliskich. Prezenty wg tradycji przynosi gwiazdka, dzieciątko lub aniołek. To właśnie na nie czekają najmłodsi. Nie ulega wątpliwości fakt, że potrawy wigilijne są daniami bezmięsnymi.

Dla wielu katolików ten dzień kończy się pasterką, nocnym nabożeństwem, które należy do stałej praktyki Kościoła. Msze święte odbywają się zazwyczaj o północy. Tak też sprawowano nabożeństwo w Betlejem.

Wigilia od zawsze była dniem najbardziej wyczekiwanym przez nas wszystkich. Wigilijne potrawy, prezenty, choinka, śpiewanie kolęd oddają niesamowitą, magiczną atmosferę wieczoru. Zapominamy na chwile o codziennych problemach, kłopotach, których nie brakuje na co dzień i cieszymy się wspólnie spędzonym czasem.

Udostępnij

Dodaj komentarz