Kultura

Czy wasza wyszukiwarka wygląda dzisiaj inaczej? To wszystko za sprawką Georges’a Seurata!

Czy wasza wyszukiwarka wygląda dzisiaj inaczej? To wszystko za sprawką Georges’a Seurata!
Często wybierana przez użytkowników wyszukiwarka Google postanowiła zastąpić dzisiaj swoje Logo na pełen kolorów gif, który pojawił się nad polem wyszukiwania, nawiązujący do twórczości Georges’a Seurata.

Kim był Georges Seurat?

Georges Seurat był twórcą metody malowania polegającej na nakładaniu obok siebie drobnych plamek o czystych, nasyconych barwach, które, zlewając się w oku widza, dają efekt nieuchwytności światła, którą nazywamy pointylizmem.

Georges Seurat (1859-1891).
(Fot. Wikimedia)

Artysta zmarł w młodym wieku. W dniu swojej śmierci miał zaledwie 31 lat. Jego zgon spowodowany był zachorowaniem na dyfteryt.

Więcej o twórczości artysty

Pierwszym dziełem, w którym Georges Seurat zaprezentował swoją ciekawą technikę malarską, był obraz zatytułowany „Kąpiel w Asnières”, z 1884.

Georges Seurat, „Kąpiel w Asnières”, 1884,
(National Gallery, Londyn, Wielka Brytania, wikimedia.org)

Pomimo iż jest to pierwszy obraz wykonany przez tego artystę za pomocą naukowego podejście do koloru, nie jest on tym, który zrobił największą furorę.

Takim obrazem jest „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande-Jatte” z 1887, który został wystawiony w Brukseli.

Samo namalowanie obrazu na formacie 2 × 3 metry zajęło artyście dwa lata, z krótkimi przerwami. Spowodowane było to nie dużym rozmiarem obrazu, a zmianą koncepcji jego malowania. Georges postanowił zastąpić szerokie smagnięcia pędziłem na żmudne kropkowanie.

Georges Seurat, „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte”, 1884-86,
(The Art. Institute of Chicago, Chicago, Stany Zjednoczone, wikimedia.org,)

Co ciekawe, w tamtym okresie obrazy artysty znajdywały licznych zwolenników w Belgii, dlatego też malarz postanowił stworzyć kilka obrazów o tematyce morskiej.

Na przełomie 1887 i 1888 Seurat odstąpił od kompozycji plenerowych i za nowe zadanie wyznaczył sobie zastosowanie swojej techniki w scenach z wnętrz.

W ten o to sposób powstały min. poniższe obrazy:

Georges Seurat, „Modelki”, 1888,
(Barnes Foundation, Filadelfia, wikimedia.org)
Georges Seurat, „Parada”, 1887-88,
(Metropolitan Museum of Art., Nowy Jork, Stany Zjednoczone, wikimedia.org,)

Z poniższym obrazem wiąże się ciekawa historia. Chahut, pokazany na wystawie w 1890 roku. Nazwa obrazu oznacza wrzawę, zgiełk, ale przede wszystkim jest nazwą tańca, który pod koniec XIX wieku uważany był za dość nieprzyzwoity. W tym dziele artysta niemal zrezygnował z perspektywy, co również zostało uznane za nieprzyzwoite.

Georges Seurat, „Chahut”, 1889-1890,
(Rijksmuseum Kröller-Müller, Otterlo, Holandia, wikimedia.org,)

Ostatni obraz artysty

Ostatnim obrazem Artysty został Cyrk, gdyż kilka dni po wystawieniu Cyrku Seurat zachorował na dyfteryt i tak jak wcześniej wspominaliśmy, po trzech dniach choroby umarł.

Georges Seurat, Cyrk, 1891,
(Musée d’Orsay, Paryż, Francja, wikimedia.org,)

Obraz widziany na żywo na wielu osobach sprawia wrażenie niedokończonego. Gdy przyjrzymy się z bliska widać biel płótna i siatkę niebieskich linii, które malarz stosował, organizując kompozycję obrazu.

Georges Seurat jako inspiracja dla wielu artystów

Styl Georgeusa Seurata, jakim był pointylizm, naśladowali tacy malarze, jak: Pissarro, Van Gogh, Gauguin czy Matisse.

Dzięki Gogolowskiemu glifowi, zdecydowanie więcej osób będzie mogło poznać osobę Georges’a Seurata oraz jego twórczość. Być może zainspiruje ona współczesnych, młodych artystów?

Udostępnij

Dodaj komentarz