Inicjatywa budowania szopek znana jest już od dawna.
Zwyczaj budowania szopek został zapoczątkowany przez św. Franciszka z Asyżu. Wszystko za sprawą stajenki betlejemskiej, którą zrobił wraz z braćmi franciszkanami w małej miejscowości Greccio we włoskiej Umbrii. Interesowała ona wiernych. Z czasem zaczęto budować coraz to okazalsze szopki.
Ze źródeł historycznych wiadomo, że pierwsza szopka powstała już w 1025 roku w Neapolu w kościele Santa Maria del Presepe. W Polsce po raz pierwszy szopki pojawiły się w XIX wieku. Najbardziej znane są oczywiście szopki krakowskie.
Dzisiejsze szopki w parafiach
W święta Bożego Narodzenia wierni mogą podziwiać różne szopki w swoich parafiach. Tradycja ta jest w dalszym ciągu kontynuowana. Zmieniła się jedynie budowa szopek. Obecnie w powstanie szopki zaangażowani są przede wszystkim parafianie: całe rodziny z dziećmi i młodzież. Każdy stara się, aby wnętrze kościoła wypełniła najpiękniejsza szopka na świecie.
W Powiecie Chrzanowskim w parafiach, także można podziwiać tegoroczne szopki. W Kościele św. Mikołaja co roku stawiana jest szopka, która ciekawi wszystkich, zwłaszcza tych najmłodszych. Z biegiem czasu szopka trochę się zmieniła. Stała się ona nieodłącznym elementem obchodów Świąt Bożego Narodzenia.
Popularność Szopek
Zainteresowanie tą tradycją stopniowo rosło. Popularna jest nie tylko w Polsce. Szopki można oglądać za granicą, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech czy w Czechach. Są one tworzone nie tylko w kościołach. Znajdują się też na ulicach, w miejscach publicznych, lub w domach. Ciekawą odmianą tradycyjnych szopek jest żywa szopka, o której opowiemy w następnym artykule.