ChrzanówCzas wolnyŚwięta

Objawienie Pańskie, czyli święto Trzech Króli.

Objawienie Pańskie, czyli święto Trzech Króli.
Już jutro obchodzimy w Polsce Święto Trzech Króli. Jakie są związane z tym dniem tradycje i zwyczaje?

Objawienie Pańskie jest to pierwsze święto ustanowione przez Kościół. Wcześniej było traktowane jako święto Bożego Narodzenia oraz upamiętnienie pokłonu Mędrców, Chrztu Pańskiego, a także przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Pewnie większość z nas zna historię pokłonu Trzech Mędrców ze wschodu. Warto ją jednak przytoczyć przed jutrzejszym świętem.

Historia Święta

W IV wieku w Kościele Łacińskim uroczystość stała się odrębnym świętem od Bożego Narodzenia. Na dzień 7 stycznia przypadło święto Chrztu Pańskiego. Cud w Kanie Galilejskiej obchodzono w druga niedzielę zwykłą kalendarza liturgicznego. Dlatego też pokłon Mędrców ze wschodu stał się głównym tematem święta w liturgii łacińskiej.

Symbolika historii święta wspomniana jest w Ewangelii Mateusza. Opowiada ona o trzech Mędrcach, którzy wyruszyli ze wschodu do Betlejem, po to, aby oddać pokłon Jezusowi. Obecnie w kościele rzymskokatolickim święto jest obowiązkowe. Jest to dzień wolny od pracy.

Tradycja i zwyczaje

W tym dniu oczywiście bardzo ważne są dla nas tradycje i zwyczaje. Niektóre już zapomniane przez nas. Najważniejsze to kadziło, mirra i złoto, podarowane Jezusowi, przez trzech Mędrców ze Wschodu. Kadziło było wcześniej niezwykle istotne. Używano go do ochrony domowników przed wszelkimi chorobami. Aktualnie kredą zapisuje się datę kolędy na drzwiach w swoich domach. Następny ważny zwyczaj to orszak trzech króli, o którym opowiemy nieco później.

Święto Trzech Króli

Uroczystość ta wypada 6 stycznia. W zależności od danego roku zmienia się jedynie dzień tygodnia. W tym roku odbędzie się ona już w czwartek.

Jest to głównie upamiętnienie pokłonu Mędrców ze wschodu. We wszystkich miastach organizowane są orszaki na pamiątkę tego dnia. Tradycyjne orszaki wyruszają zawsze z jednego miejsca. W Chrzanowie również będzie można brać udział w tym wydarzeniu. Szczegółowy program jest podany na stronie MOKISR:

https://www.moksir.chrzanow.pl/wydarzenie/orszak-trzech-kroli-2022/

Udostępnij

Dodaj komentarz