FaktyImprezy

Strzały, wybuchy, piękne rozbłyski a przy okazji wystraszone zwierzęta. Czy można pójść na kompromis w tej sprawie?

Strzały, wybuchy, piękne rozbłyski a przy okazji wystraszone zwierzęta. Czy można pójść na kompromis w tej sprawie?
Sylwester to czas, w którym chcemy należycie pożegnać miniony rok, oraz przywitać nowy. W tym celu organizowane są różne imprezy, a w niebo wypuszczane są barwne fajerwerki. Sztuczne ognie, poza pięknymi, kompozycyjnym na niebie, wytwarzają również ogrom hałasu, a nie od dziś wiadomo, że jest on szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Jak fajerwerki oddziałują na ludzi?

Fajerwerki generują hałas o natężeniu około 130 dB., co stanowi próg bólu dla ludzkiego słuchu. Wpływa to negatywnie na nasz organizm, gdyż nadmierne natężenie hałasu, nawet nieregularne, może powodować chwilowe uszkodzenie słuchu, zaburzenia funkcjonowania układu krążenia i nerwowego, a nawet na nasz zmysł równowagi.

W ekstremalnych przypadkach, gdy natężenie hałasu przekracza 130 dB., może generować drgania organów wewnętrznych, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i w niedalekiej przyszłości możemy odczuć tego konsekwencje.

Po nocy pełnej wystrzałów nasza atmosfera jest zanieczyszczona. Stężenie dymu z fajerwerków jest tak wysokie, że osobą z problemami układu oddechowego oraz osobom starszym odraza się wychodzić na zewnątrz czy też wietrzyć mieszkania.

(fot. mladenbalinovac z stckphoto)

Resztki z fajerwerków zanieczyszczają nasze środowisko i nie znikają tak szybko, jak mogłoby się nam wydawać, przez co na ulicach możemy widzieć sporą ilość śmieci, które również wpływają na nasze samopoczucie.

Dodatkowo osoby autystyczne i dzieci źle znoszą dźwięki wystrzałów. A u osób chorujących na padaczkę, wystrzały, mogą nawet doprowadzić do ataku epilepsji.

(fot.Elyas Pasban)

Jak fajerwerki oddziałują na zwierzęta?

U zwierząt, zarówno tych domowych, jak i dziko żyjących, hałas wywołuje silny stres, którego konsekwencje mogą być długo odczuwane i skutkować zwiększoną lękliwością, a nawet obniżeniem odporności.

(fot. Michelle Tresemer)

Zwierzęta w panice podejmują próby ucieczki. W schroniskach czy też ogrodach zoologicznych ucieczki w panice doprowadzają do okaleczenia zwierzęcia, a nawet śmierci.

Ptaki pod wpływem paniki i dezorientacji zrywają się do lotu i rozbijają się o szyby lub budynki. Często dochodzi u nich do zatrzymania akcji serca i niemal natychmiastowego zgonu.

Nieważne czy są to zwierzęta domowe, czy leśne, każde z nich wskutek nagłego natężenia hałasu o tak wysokiej sile oraz migania świateł doprowadzają zwierzęta do stanów lękowych, natychmiastowej zmiany siedliska, obniżenia rozrodczości oraz spadku laktacji.

(fot. Roven Images)

“Przesadzacie, to tylko jeden dzień w roku”

Argumenty, że to tylko jeden dzień w roku oraz że zwierzęta za czasów wojny jakoś dawały radę, a nawet służyły w armii, oraz że mamy cały rok, aby “przyzwyczaić pupila do hałasu” nie do końca są logiczne i łatwo je obalić. Osobiście uważam, że jest to tylko niemądre tłumaczenie się przed innymi, a nawet usprawiedliwianie się przed własnym sumieniem.

To, czy strzelamy w sylwestra, zależy od nas samych, jednak jeśli decydujemy się na klasyczny pokaz fajerwerków, powinniśmy mieć pełną świadomość, że krzywdzi to zwierzęta i szkodzi ludziom, orazoraz że ma to realny wpływ na ich późniejsze życie.

(fot. Sam Mogadam)

Czy można więc pójść na kompromis w tej sprawie?

I tak i nie. Wielu socjologów, uważa, że grupy osób chcących strzelać w sylwestra i tych, którzy są przeciwko są tak skrajnie podzielone, że nie da się nic zrobić, by rozwiązać ten konflikt w sposób zadowalający dla każdego.

Nie oznacza jednak, że nie można próbować. Chcąc dążyć do symfonii w społeczeństwie w tę sylwestrową noc, powstały rozwiązania niewytwarzające takiego hałasu jak w przypadku klasycznych fajerwerków, które wciąż dostarczą nam niezwykłych wrażeń wizualnych.

Poznajcie topową trójkę:

1. Zimne ognie

Chyba każdy choć raz o nich słyszał, zazwyczaj stanowią atrakcję na kameralnych imprezach. Są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, nie generują hałasu. Niestety nie są tak spektakularne, jak płomienie na niebie, jednak wciąż wyglądają niezwykle uroczo i mogą urozmaicić sylwestrowy wieczór, powodując uśmiech na twarzy gości.

(fot. Ben White)

2. Pokazy laserowe

Pokazy laserów to wedle specjalistów przyszłość fajerwerków. Do ich plusów na pewno trzeba zaliczyć fakt, że są praktycznie bezgłośne, nie stresują zwierząt i nie niszczą środowiska naturalnego, gdyż po takich pokazach, okolice nie będą zanieczyszczone jak w przypadku pokazu fajerwerków. Ponadto, wystrzał fajerwerków powoduje uwolnienie się do atmosfery szkodliwych substancji, w przypadku laserów nie mamy takiego problemu.

Dodatkowo lasery mają dużo większe możliwości aranżacyjne, gdyż możemy stworzyć różne ksztauty, a nawet (przy użyciu dronów i laserów), ruchome obrazy.

Zachwycą one nie tylko najmłodszych, osoby odpowiedzialne za pokazy, potrafią stworzyć ulotną sztukę na niebie, która na pewno pozostanie w naszej pamięci na dłużej.

(fot, Nick Kene)

3. Fajerwerki silenty, potocznie mówiąc ciche fajerwerki

Od niedawna na rynku pirotechnicznym dostępne są silenty, czyli fajerwerki zaprojektowane w sposób taki, aby nie generować hałasu podczas odpalania.

Oczywiście, nie są całkiem bezgłośne, jednak ich poziom natężenia dźwięku jest średnio o 20-25 decybeli mniejszy. Z reguły wytwarzają trzask, gwiazd, szum, ale nie głośny huk jak w przypadku klasycznych ogni.

Nie jest to rozwiązanie idealne, jednak dużo lepsze od tradycyjnych fajerwerków.

(fot. Neenu Vimalkumar)

A wy strzelacie w sylwestra? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Kożysteliście lub skorzystacie z cichszego rozwiązania? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Udostępnij

Dodaj komentarz