KulturaLibiążPowiat chrzanowski

Retransmisja operetki w Libiąskim Centrum Kultury. Wesoła Wdówka z The Metropolitan Opera.

Retransmisja operetki w Libiąskim Centrum Kultury. Wesoła Wdówka z The Metropolitan Opera.
Operetkowy przebój, który warto obejrzeć.

W niedzielę 28 listopada będziemy mogli zobaczyć fenomenalne przedstawienie prosto z teatru operowego w Nowym Jorku. Operetka Wesoła Wdówka to jeden z najsłynniejszych utworów napisanych przez węgierskiego kompozytora operetkowego Franza Lehára.

Twórczość tego wspaniałego geniusza operetkowego porównuje się do dorobku muzycznego rodziny Straussów. Zyskał on ogromną sławę i sukces właśnie dzięki ,,Wesołej Wdówce”.

,,Wesoła wdówka”

Operetka została skomponowana w 1905 roku do libretta Victora Léona oraz Leo Steina operetka. Jej pierwsza premiera odbyła się w Theater an der Wien w Wiedniu 30 grudnia 1905 roku. Pierwsze opinie publiczności oraz krytyków nie były zbyt przyjemnie. Szybko nastąpił jednak przełom w tej sprawie. W Polsce operetka pojawiła się rok później 16 listopada 1906 r. W tym scenicznym utworze muzycznym główną bohaterką jest tytułowa wdówka-Hanna, mieszkanka istniejącego w zamyśle autora Księstwa Pontevedry. Odziedziczając spadek po mężu, stała się bardzo bogata. Operetka opowiada o przeżyciach i przygodach miłosnych Hanny.

Wielki sukces tego niezwykłego utworu przyczynił się do rozgłosu. Uznaje się go za najlepszy i najbardziej znany z tego gatunku muzycznego. Warto więc spędzić niedzielne popołudnie z cudowną muzyką, nasyconą wspaniałymi ariami i fascynującymi duetami.


Udostępnij

Dodaj komentarz