ChrzanówPomagamPowiat chrzanowski

Jak osoby z niepełnosprawnością odnajdują się w Chrzanowie?

Jak osoby z niepełnosprawnością odnajdują się w Chrzanowie?
(fot. zamieszczona na stronie internetowej www.prawo.pl)
Jak wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych w Powiecie Chrzanowskim?

Na początek warto zauważyć, że Powiat Chrzanowski stara się podążać za ogólnopolskim prądem dostępności. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie możemy uzyskać informację na temat dofinansowań rehabilitacji fizycznej, która udzielana jest na miejscu lub na organizowanych turnusach rehabilitacyjnych. Można zdobyć informację o projektach realizowanych z funduszów Europejskich i krajowych, o zakupie sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów codziennego użytku ułatwiając funkcjonowanie niepełnosprawnym. Oprócz tego w chrzanowskim urzędzie pracy oraz szpitalu znajdują się oddziały Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które pomagają w różnych sposób.

Placówki działające w naszym powiecie

Na terenie Powiatu Chrzanowskiego działa prężnie Fundacja im. Brata Alberta. Fundacja ta ma swoje jednostki, także w gminie Trzebinia. Fundacja została założona przez ks. Isakowicza-Zalewskiego, przy wsparciu Pani Anny Dymnej i jej fundacji. Praca w takich instytucjach polega na udzielaniu pomocy oraz opiece nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną, oraz ruchową, organizując zajęcia w świetlicach oraz terapię zajęciową. W samym Chrzanowie znajduje się również Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci i osób dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami. Mogą w nim zdobywać wiedzę oraz wykształcenie zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy pragną dokształcać się, po to, aby zdobyć w przyszłości zawód oraz normalnie funkcjonować w życiu społecznym.

Formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych

W Powiat Chrzanowski zainteresował się także pomocą dla dzieci i dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami. Istnieje wiele form wsparcia. Jedna z nich to realizacja projektu ,,Chrzanów Przykładem dla innych miast Dostępnych Dla Osób z Niepełnosprawnością”.

Projekt ten ma na celu nie tylko promocję osób z niepełnosprawnością, jako pełnowartościowych członków społeczeństwa, ale także zapewnienie pomocy wolontariuszy do korzystania z zasobów chrzanowskich bibliotek.

Udostępnij

Dodaj komentarz