ChrzanówHistoriaKultura

W chrzanowskim Muzeum pojawiły się nowe nabytki.

W chrzanowskim Muzeum pojawiły się nowe nabytki.
Muzealnikom udało się pozyskać wspaniałe przedmioty, które zostały włączone do zbiorów Muzeum. W poprzednim roku przybyło 235 pozycji.

Świadomość historyczna jest bardzo ważna. Dlatego to jeden z głównych aspektów działania Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich. Muzeum stara się cały czas poszerzać ekspozycje, wprowadzając nowe eksponaty. Dzięki temu mieszkańcy gminy Chrzanów oraz odwiedzający mają możliwość poznania historii gminy Chrzanów i dawnego Powiatu Chrzanowskiego.

Ponadto w Muzeum gromadzone są źródła historyczne w postaci fotografii rodzinnych, dokumentów archiwalnych, wspomnień i relacji dotyczących Gminy Chrzanów. Te niezwykłe źródła z pewnością warto obejrzeć i poznać jeszcze lepiej historię naszego miasta.

Nabytki 2021

Wśród nowych zbiorów znalazła się szopka krakowska z około 1950 r., autorstwa Stanisława Opiały. W dodatku Muzeum pozyskało legitymacje służbowe, obligacyjne, a także materiały, dokumenty po urzędniku sądowym Ignacym Rudolu. Oprócz tego nowymi zbiorami są: dyplom i dowód osobisty córki dra Karola Smolenia.

(fot. ze zbiorów chrzanowskiego Muzeum; Szopka Krakowska)
(fot. ze zbiorów Muzeum; dyplom i dowód osobisty córki dra Karola Smolenia)

Muzealia – ogółem 235 pozycji

W tym:

  • Historia – 157 pozycji inwentarza (dary – 20, zakupy – 137)
  • Sztuka – 41 pozycji inwentarza (dary)
  • Etnografia – 5 pozycji inwentarza (dary)
  • AGF – 27 pozycji inwentarza (dary – 15, zakupy – 12)
  • Materiały pomocnicze – 5 pozycji inwentarza (dary – 4, zakupy – 1)

Biblioteka – 75 pozycji (dary – 60, zakupy – 15)

Dokumentacja Naukowa – 34 pozycje (dary)

Zbiory w Muzeum

Zbiory Muzealiów są gromadzone przez ponad 60 lat. Łącznie z ich przechowywaniem, są także dokładnie zabezpieczane oraz poddawane konserwacji. Poza tym każde zbiory muszą być opracowywane przez fachowców. Jest to istotne do prezentowania przedmiotów na późniejszych wystawach. Aktualny stan eksponatów liczy ponad 33 tys. muzealiów z następujących zakresów: archeologia, archiwistyka, sfragistyka, numizmatyka, rzemiosło artystyczne, malarstwo, rzeźba i grafika.

Udostępnij

Dodaj komentarz