ChrzanówKultura

Park w chrzanowskim Kościelcu otrzymał nagrodę Województwa małopolskiego.

Park w chrzanowskim Kościelcu otrzymał nagrodę Województwa małopolskiego.
Park w chrzanowskim Kościelcu otrzymał nagrodę w plebiscycie “Fundusze Europejskie są w Małopolsce.” Rewaloryzacja parku została uznana przez Małopolan za jedną z najlepszych inicjatyw wspartych środkami unijnymi w powiecie chrzanowskim.

Burmistrza Miasta Chrzanowa otrzymał pismo z gratulacjami w związku z uzyskaniem nagrody Województwa małopolskiego.

Chodziło konkretnie o zdobycie nagrody w plebiscycie “Fundusze Europejskie są w Małopolsce.”

Małopolanie uznali, ukończoną miesiąc temu, rewaloryzację parku w chrzanowskim Kościelcu za jedną z najlepszych inicjatyw wspartych środkami unijnymi w powiecie Chrzanowskim.

Koszt rewaloryzacji wyniósł około 486 500 zł brutto, co zostało zmienione?

Odnowa parku rozpoczęła się w 2018, wtedy to właśnie ruszył I etap prac polegający na remoncie i odbudowie muru wzdłuż ul. Dworskiej o długości 160 m. W trakcie tych prac zostały również wykonane kompleksowe prace związane z konserwacją kamiennej figury znajdującej się na wyżej wspomnianym murze.

W 2021 roku rozpoczął się drugi etap, podczas którego wykonane zostały ścieżki parkowe, których przebieg jest odtworzony na podstawie historycznych map katastralnych z 1884 roku. Wykonano również remont dróg dojazdowych- od ul. Parkowej oraz drogi dojazdowej do zabudowań gospodarczych.

(fot. Gmina Trzebinia na Facebook ‘u)

Zadbano również o oświetlenie terenu za pomocą aż 57 latarni i zadbano o bezpieczeństwo parku poprzez umieszczenie w nim 17 kamer.

Dodatkowo w parku powstał ogród kwaterowy z różami okrywowymi i hortensjami, łąkami kwietnymi, jednak efekty prac związanych z zagospodarowaniem zieleni będą widoczne dopiero na wiosnę.

W przyszłości w parku ma powstać jeszcze altana oraz szalety.

Park dostał drugie życie.

Starsi mieszkańcy Chrzanowa na pewno pamiętają, jak przy parku niegdyś stał Pałac Starzeńskich, zwany także “perłą miasta”. Niestety z pałacu pozostało niewiele, gdyż w styczniu 1943 roku spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach, wraz z parkiem a w połowie lat 80-tych jego ruiny zostały rozebrane.

Dzisiaj możemy nacieszyć się odnowionym parkiem, który z pewnością cieszyć będzie przez długie lata. Kto wie, może w przyszłości pojawi się jakiś śmiałek, który postanowi zrekonstruować również stary Pałac?

Udostępnij

Dodaj komentarz