Fakty

Jeśli nie jesteś boomerem to Młodzieżowe słowo roku nie powinno być Ci obce!

Jeśli nie jesteś boomerem to  Młodzieżowe słowo roku nie powinno być Ci obce!
Jeśli znasz większość słów z ostatnio udostępnionej przez PWN listy i masz więcej niż 25 lat to sheeeesh, zdecydowanie nie mrozisz swoją osobą! Jeśli nie, to IMO też gituwa, większość z nich jest całkiem ez więc po przeczytaniu tego artykułu będziesz oczytany jak zodiakara po sesji tarota, chyba, że jesteś foliarzem to nauura!

Czym jest Młodzieżowe Słowo Roku?

Młodzieżowe słowo roku to plebiscyt, który ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Pierwsza edycja odbyła się już w 2016 roku i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków.

Młodzieżowe Słowo Roku, kto jest organizatorem?

Plebiscyt organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.
Jak możemy przeczytać na stronie organizatorów:

Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania.

https://sjp.pwn.pl/

W tym roku plebiscyt również cieszył się dużą popularnością

Do tegorocznej edycji, w pierwszym etapie, internauci zgłosili aż 10 350 propozycji. Słowa można było proponować od 12 października do 7 listopada.

Spośród tych propozycji Jury przeanalizowało bazę zgłoszeń i wyłoniło 20 najczęściej proponowanych w pierwszym etapie słów, które nie łamały regulaminu.

15 listopada lista z oficjalnie wybraną 20-stką została opublikowana w formie formularza z opcją jednokrotnego wyboru, na stronie organizatorów. Każdy chętny mógł oddać głos na najbardziej lubiane przez siebie słowo do 30 listopada.

Młodzieżowe słowo roku 2021 zostanie oficjalnie ogłoszone 7 grudnia 2021 roku. Osoby, które zgłosiły 3 najciekawsze propozycje, według Jury, otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Jakie słowa trafiły do szczęśliwej 20stki?

Poniżej przedstawimy słowa, które najczęściej były podawane w pierwszym etapie i na które głosować można było w drugim:

baza – wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Wzięło się od słowa based, któremu w 2010 roku raper Lil B nadał pozytywne znaczenie oznaczające osobę, która jest sobą i nie przejmuje się tym, co pomyślą o niej inni. Można uprościć do bycia pozytywną osobą.

raper Lil B
(fot. XXL mag)


boomer –  ironiczna nazwa osoby starszej, reprezentującej pokolenie baby boom, czyli osób urodzonych w latach 40., 50. lub 60. Choć boomerem może zostać nazwany każdy, kto wykaże się skostniałą mentalnością, brakiem rozeznania w dzisiejszym świecie czy po prostu brakiem zastanowienia podczas dyskusji. Dodatkowo z określeniem boomer wiąże się hasło “ok boomer“, które powstało w calu zamknięcia ust starszym osobom, które z racji wieku uważają się za mądrzejsze, oraz, że zawsze mają rację w dyskusji.

cringe – po prostu żenada, wstyd. Cringe możemy odczuwać ale również ktoś lub coś może być cringowe.

essa – słowo to ma zdecydowanie pozytywne znaczenie, ale jest bardzo uniwersalne. Gdybyśmy mieli je, krótko zdefiniować to powiedzielibyśmy, że jest to okrzyk radości, jednak jest używane również jako powitanie i pożegnanie. Jak zaznaczyli internauci podczas podawania definicji, jego główną funkcją jest wyrażanie swoich pozytywnych emocji.

ez – wyrażenie to oznacza „łatwo“. Wzięło się z rozgrywek meczów w grach komputerowych, ale dość szybko przeniosło się do prawdziwego świata i używane jest w różnych życiowych sytuacjach. Przykładowo: „-Dostałem 5 z majcy ezz”.
Choć samo słowo oznacza, że coś było łatwe, to często jest używane ironicznie np. w celu zdenerwowania przeciwników, którzy to prawie z nami wygrywali rozgrywkę, ale jednak coś się nie powiodło i słabsi przeciwnicy wygrywają. W tym momencie napisanie Ez przez zwycięską drużynę może podnieść ciśnienie przegranym.


foliarz – osoba wierząca w jakiekolwiek teorie spiskowe, w tym roku często używane w kontekście antyszepionkowców.

Folarze
(fot. wykop.pl)

gituwa – Gdy chcemy wyrazić, że coś jest spoko, fajne lub jest w porządku.

IMO – skrót pochodzący z języka angielskiego In My Opinion czyli moim zdaniem.

kox, koks – używane najczęściej jako ‘świetnie’, ma jednak wiele znaczeń, m.in. oznacza osobę trenującą na siłowni/bardzo umięśnioną lub kokainę.

mrozi – coś nas mrozi w momencie gdy zobaczymy coś bardzo żenującego/cringowego.

Słowo “mrozi” często zastępowane jest lub używane z powyższą emotką.

naura – zwrot początkowo popularny był tylko wśród widzów streamera paramaxila wykorzystywany jako pożegnanie. Ostatecznie spopularyzowane zostało przez Masno Gang aż w końcu rozniosło się wszędzie. Co ważne, naura wypowiadamy w dość specyficzny sposób. Na YouTube po wpisaniu tej frazy możemy zobaczyć wiele kompilacji pokazujących jak to poprawnie wymówić, gdyż w praktyce okazuje się to trudniejsze, niż z początku mogłoby się wydawać.

oddaje – krótko mówiąc, opłaca się.

pogchamp – kolejny sposób, aby wyrazić swoje zadowolenie lub aprobatę dla kogoś, a nawet zdziwienie. Pierwotnie była to emotka używana na platformie streamingowej Twitch od 2012 roku, przedstawiająca twarz Gootecks-popularnego streamer i youtubera.

rel – znów skrót od ang słówka. relatable w dosłownym tłumaczeniu możliwy do powiązania. Używamy, gdy chcemy wyrazić, że czujemy to samo, mamy tak samo, gdy coś jest “prawdziwe” w odniesieniu do naszego życia. Przykładowo widzimy takiego mema:

Uznajemy, że się z nim zgadzamy i w sumie u nas wygląda to podobnie, dlatego w komentarzu pod nim możemy napisać “rel“.

sheeesh – w dosłownym tłumaczeniu oznacza “niech to” czy też “do licha”. W slangu natomiast używane jest do wyrażenia uczucia, które nie może być opisane słowami. W pisowni najczęściej używamy zapisu z trzema “e”, jednak dopuszczalne jest też sziiis, sheeeshh czy shees. A najpopularniejsza forma “prawidłowej” wymowy została spopularyzowana na tik toku i brzmi ona tak: sheeesh.

sus – z ang. suspect lub suspicious, czyli podejrzany. Zostało spopularyzowane przez graczy Among Us.


sześćdziesiona – oznaczający kapusia, donosiciela od art. 60 kodeksu karnego o nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla sprawcy przestępstwa, który ujawni informacje dotyczące innych sprawców.


śpiulkolot – miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’.


twoja stara – obecnie funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? Aczkolwiek po wielu latach stosowania jest to już odpowiedź na dowolną wypowiedź.



zodiakara – osoba (najczęściej młoda dziewczyna) interesująca się i wierząca w astrologię, moc znaków zodiaku.

Uf przebrnęliśmy! To wszystkie słowa, spośród których internauci mogli wybrać tylko jedno, to, które zostanie zapamiętane jako Młodzieżowe słowo roku 2021. O zwycięskiej trójce dowiemy się dopiero 7 grudnia podczas przedstawiania oficjalnych wyników plebiscytu.

Trzeba przyznać, że tegoroczna lista jest zrobiona solidnie

W ubiegłych latach na liście nominacji do Młodzieżowego Słowa roku często zdarzały się słowa niekoniecznie używane przez młodzież w całej Polsce. W tym roku jest jednak inaczej i słowa z listy świetnie oddały panujące trendy. Nie wiem jednak, czy warunek „bycia na czasie” został w pełni spełniony, gdyż wiele słów takich jak np. „IMO”, „twoja stara” czy „boomer” to wyrażenia, które funkcjonują już od długiego czasu i nie należą do „najświeższych”.

Czy wiedzieliście, że spis wszystkich dotychczas wyróżnionych słów możecie znaleźć w jednym miejscu?

Na stronie sjp.pwn.pl znajduje się Galeria Młodzieżowych Słów Roku. Jest to miejsce, w którym już na zawsze zostały uwiecznione wszystkie słowa, które wedle twórców plebiscytu i użytkowników zostały uznane za ciekawe. Nie musiały jednak zdobyć setki głosów, by móc zostać tak wyróżnione. Cała lista wraz z definicją znajduje się tutaj.

Jak wrażenia? Poczuliście się staro? Znaliście, choć część tych słów? A może któreś Was zaskoczyły? Macie swoich ulubieńców? Koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzu.

Udostępnij

Dodaj komentarz