Kopalnia Dolomitu Żelatowa w Chrzanowie
Rozpoczynając cykl artykułów na temat miejsc wartych odwiedzenia, nie można pominąć Kopalni Dolomitu Żelatowa w Chrzanowie. Ten największy kamieniołom budzi zachwyt wśród mieszkańców naszej gminy. Teren warto odwiedzić zarówno zimą, jak i latem, niemniej jednak trzeba pamiętać o jej aktywnej działalności. Organizując wycieczkę, musimy brać pod uwagę termin robót strzałowych. Mamy tutaj bowiem do czynienia z czynnym zakładem górniczym.
Z Krótkiej historii Kopalni
Kamieniołom został założony w 1918 r. Działalność Kopalni opiera się na wydobywaniu i przetwarzaniu dolomitu. Obszar ten jest zaopatrzony w nowoczesny park maszynowy. Na każdym etapie procesu przerabiania dolomitu, jest on dokładnie kontrolowany. Kopalnia zajmuje się wydobywaniem dolomitów triasowych, dolomitów z wapienia oraz wapieni gogolińskich, znajdujących się w złożu Żelatowej.
Zakład przeróbczy powstał na terenie kopalni rud Paulina i Mortimer. Niestety zakończyła ona swoją działalność w 1913 r. W związku, z czym powstał tutaj Kamieniołom Pogorzyce. W 1923 r. Stanisław Burtan, będący inwestorem w branży ceramicznej i materiałów ogniotrwałych utworzył spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ,,Dolomit”. Z biegiem czasu zaczął zmieniać się asortyment wyrobów, ze względu na ich odbiorców. Aktualnie kopalnia poza kamieniem dolomitowym oferuje również kruszywa budowlane i nawozy wapniowo-magnezowe.
Kamieniołom Żelatowa to największe wyrobisko na terenie Chrzanowa. Znajdują się tutaj ciekawe punkty widokowe. Teren wyrobiska jest otoczony lasem. Las ten kryje warpie po eksploatacji poprzedniej kopalni rud Paulina. Warto wybrać się na spacer, oderwać od wszystkiego, zobaczyć fascynujące obszary Chrzanowa.