FaktyPowiat chrzanowski

Uważajcie na uliczne gry w Chrzanowie

Uważajcie na uliczne gry w Chrzanowie
Pozornie prosta gra uliczna, dająca nadzieję na szybki zarobek, kusi wiele osób. Nie dajcie się jednak złapać! To nic innego jak oszustwo, wykorzystujące socjotechnikę i granie na ludzką chciwość. Mogła się o tym wczoraj przekonać, 39-latka na targowisku w Chrzanowie.

Gra w 3 kubki, na czym polega?

Gra w trzy kubki polega na tym, że na stole stawiane są trzy kubeczki, a pod jednym z nich ukrywa się kulkę. Osoba prowadząca obraca kubkami najszybciej jak to możliwe, by zmylić wzrok gracza. Następnie gracz ma za zadanie, wskazać gdzie owa kulka się znajduje.

(fot. policja.pl)

Często, za wskazanie kuleczki jest oferowana duża suma pieniędzy, oczywiście przed ówczesną wpłatą mniejszej sumy. Z racji, iż wygranie w tej grze nie wymaga specjalnych umiejętności i w teorii łatwo jest w nią wygrać, wiele osób decyduje się na wzięcie udziału w grze.

Gdzie jest haczyk?

No właśnie, gra jest prosta i przyjemna, ale w momencie, gdy gramy ze znajomymi lub dziećmi dla zabawy.

Całkiem inaczej w praktyce wygląda rozrywka na ulicach, gdzie osoba prowadząca to wprawiony oszust. Oferuje nam góry pieniędzy, często pokazuje nam, z pomocą swoich współpracowników jak łatwo jest wygrać np. podwojoną stawkę wpłaconej przez nas sumy, poprzez pozwolenie im wygrać, sporej sumy pieniędzy przed potencjalną ofiarą.

Jak to możliwe, że ludzie wciąż się nabierają?

Podczas gdy czytamy o różnych osobach, które dały się oszukać, myślimy “Jak do tego doszło? Przecież to oczywiste oszustwo. Ja bym się tak nie nabrał/ała”. Łatwiej powiedzieć, gdy sytuacja nie dotyczy nas samych, w praktyce często emocje dają górę, a oszuści stosują takie metody manipulacji i socjotechniki, że osiągają swój zamierzony cel.

Łatwiej będzie nam zrozumieć, gdy zobaczymy, jak zazwyczaj wygląda przykładowa gra, wtedy łatwiej będzie nam ocenić, czy faktycznie tak łatwo się nie nabrać. W filmiku poniżej została zarejestrowana jedna z ulicznych rozgrywek gry w 3 kubki z dokładnym wytłumaczeniem, kto, jaką rolę odgrywa.

https://www.youtube.com/watch?v=vbKbnpXTeUI

Mniejszy tłum nie musi oznaczać “pewniejszej wygranej”

Na załączonym wyżej filmiku, mogliśmy dokładnie zobaczyć, jak prowadzący grę z pomocą swoich pracowników naciągają nieświadomych ludzi. Jednak stracić pieniądze możemy również, gdy stajemy w oko, w oko z prowadzącym. Spytacie jak? Ten filmik powinien rozjaśnić wam kolejny sposób z ukrywaniem piłki:

A co jeśli nasz prowadzący posiada metalowe kubeczki, przecież one nie będą nacięte, prawda? I tak i nie, z metalowymi kubkami również łatwo można oszukać, stosując technikę z wyrolowaniem piłeczki, w momencie, gdy ofiara oszustwa nie przygląda się tak dokładnie dłonią prowadzącego.

„Znam już powyższe metody oszustwa, czy nadal mogę wygrać pieniądze w grze w 3 kubki?”

Odpowiadając krótko: Nie! Ta gra uliczna (jak i wiele innych) skonstruowana jest w taki sposób, aby to osoba proponująca rozgrywkę miała z tego korzyści finansowe.

Nie daj się oszukać!
(fot. Tech Nick)

Podczas robienia researchu do tego artykułu, znalazłam masę sposobów jak oszukać w tej grze. Nie jestem w stanie opisać ich wszystkich w tym artykule, jednak po wpisaniu frazy „gra w 3 kubki” na serwisie YouTube, znajdziemy wiele filmów, dokładnie obrazujących jak działa każdy z nich.

Wszystkie sposoby były inne, jedne bardziej skomplikowane a inne nieco mniej. Każdy z nich byłby w stanie wyciągnąć nam z kieszeni trochę pieniędzy.

Na 300 zł, w grze w 3 kubki, została oszukana mieszkanka Chrzanowa

Niestety, jedna z mieszkanek chrzanowa, najprawdopodobniej, została wczoraj oszukana na kwotę 300 zł, na targowisku w Chrzanowie. Kobieta poinformowała o wszystkim policję.

Funkcjonariusze policji dotarli na miejsce zdarzenia tuż przed południem. Jednak jak informuje rzeczniczka prasowa, Komendy Powiatowej Policji-Iwona Szelichiewicz- pomimo znalezienia przy 55 latku z Katowic pieniędzy, prawdopodobnie należących do kobiety, mężczyzna dostał jedynie mandat za brak maseczki. Jednak sprawa jeszcze się nie zakończyła, policja obiecała, że zajmie się sprawą oszusta.

Pamiętajmy jednak, że najlepszą metodą na walkę z oszustami, to niegranie. W ten sposób oszczędzimy sobie sporo kłopotów, oraz zmniejszymy popyt na tego typu gry, co może spowodować zmniejszenie się ilości, ulicznych oszustów.

Udostępnij

Dodaj komentarz