ChrzanówCzas wolnyLibiąż

8 powodów, dla których warto jeździć na rowerze, czy jednym z nich jest budowa ścieżki rowerowej Chrzanów-Libiąż?

8 powodów, dla których warto jeździć na rowerze, czy jednym z nich jest budowa ścieżki rowerowej Chrzanów-Libiąż?
Zdecydowanie tak! Jak wiadomo podróżowanie za pomocą specjalnie wyznaczonych ścieżek dla rowerzystów, jest dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze, co może zachęcić nas do częstszego wybierania roweru jako naszego głównego środka transportu. Poniżej, przedstawię wam więcej powodów, przemawiających za korzystaniem z roweru oraz informacje dotyczące nowo powstałej ścieżki dla rowerzystów.

Zacznijmy od ścieżki dla rowerzystów.

Ścieżka została poprowadzona lasem, wzdłuż drogi wojewódzkiej 933 i ma długość 1,9 km. Umożliwia ona rowerzystą bezpieczne podróżowanie pomiędzy tymi dwoma miastami.

Ścieżka rowerowa z Chrzanowa do Libiąża
(Fot. Powiat Chrzanowski)

Ścieżkę wykonał Zakład Budowlany „ZAG-BUD” z Zagórza. a sfinansował ją Powiat Chrzanowski wraz z dofinansowaniem gminy Libiąż. Inwestycja kosztowała w sumie około 270 tys. zł.

Droga została utworzona z drobnego kamienia, jak i inne ścieżki w powiecie Chrzanowskim i przeszła odbiór techniczny w obecności Wicestarosty Bartłomieja Gębali, przeprowadzony przez Powiatowy Zarząd Dróg.

(fot. Powiat Chrzanowski)

Dlaczego warto korzystać ze ścieżek dla rowerzystów?

Ścieżki dla rowerzystów umożliwiają nam bezpieczne dotarcie z punktu A do punktu B za pomocą roweru. Jak wiadomo, przerzucenie się na rower ma wiele korzyści. Nie wiesz jakich?

8 powodów, dla których warto jeździć na rowerze:

1. Wybierając rower, oszczędzamy pieniądze.
Zakup roweru jest zdecydowanie tańszy od zakupu np. samochodu. Ponadto odpada nam miesięczny koszt utrzymania sprzętu, gdyż nie wymaga płacenia ubezpieczeń, przeglądów itp., chyba że zdecydujemy się ubezpieczyć nasz sprzęt. Odpadają nam opłaty związane z parkingiem, benzyną, a nawet myjnią. Jeśli weźmiemy pod uwagę ewentualne naprawy roweru bądź zakup środków/części związanych z konserwacją naszego sprzętu to koszt całkowity rocznie zamknie nam się do około 100 zł. Jest to zdecydowanie tańsza opcja, gdy zsumujemy wszystkie opłaty związane z samochodem bądź roczny zakup biletów do transportu zbiorowego.

2. Wybierając rower, dbasz o środowisko.
Jednym z problemów naszych czasów, są problemy środowiskowe. Aby zmniejszyć nasz ślad węglowy, warto, jest, przerzucić się z samochodu np. na transport zbiorowy. Jednak to rowery nie wydzielają spalin i są bardzo przyjazne środowisku. Ponadto rowery są jednym z najbardziej mobilnych środków transportu. Zawsze mamy wybór, by skręcić w mniej zatłoczoną uliczkę lub wybrać leśną ścieżkę.

3. Wybierając rower, lepiej poznajesz otoczenie.
Jak wyżej wspomniałam, gdy przemieszczamy się za pomocą roweru, mamy do wyboru zdecydowanie więcej możliwości w wyborze trasy niż w przypadku samochodu. Stąd też często trafiamy na wcześniej nieodkryte przez Ciebie miejsca, z pięknym widokiem lub ciekawą zabudową. Tak naprawdę nie jesteśmy świadomi, ile jest ciekawych mostów, uliczek, zakrętów, które mijamy na co dzień, gdyż zwyczajnie nie zwracamy na nie uwagi zza szyby.

4. Wybierając rower, poprawiasz swój nastrój.
Badania dowodzą, że podczas jazdy na rowerze, organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Dzięki nim nie odczujemy tak zmęczenia związanego z aktualnie wykonywanym wysiłkiem fizycznym oraz zmęczeniem mięśni. Dodatkowo jazda na rowerze pozwala uniknąć stresu i się zrelaksować.

5. Wybierając rower, wzmacniasz swój kręgosłup.
Jeśli dobrze ustawimy sobie siodełko oraz kierownicę i będziemy jeździć we właściwej pozycji tzn. wyprostowane lub pół wyprostowane plecy, z przeniesieniem ciężaru na tył roweru, to jesteśmy w stanie wzmocnić mięśnie pleców, które podtrzymują dolny, lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

6. Wybierając rower, troszczysz się o swoje serce.
Podczas przemieszczania się za pomocą roweru, zmuszamy nasz organizm do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroniąc go przed nadciśnieniem, a serce przed chorobami. Dodatkowo rytmiczne pedałowanie sprawia, że nasze serce uspokaja się, a każdy jego skurcz jest pełniejszy, co ma wpływ na lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych.

Uwaga! Jeśli nie jesteś zbyt aktywny fizycznie i dopiero zaczynasz swoją przygodę z rowerem, to pamiętaj, że serce jak każdy mięsień wymaga treningu, dlatego początkowo będziesz odczuwać większe zmęczenie. Jednak z czasem zaczniesz zauważać, że zmęczenie, zadyszki, a nawet bardzo szybkie tętno, nie będą już tak zauważalne, jak na początku twojej przygody z rowerem.

7. Wybierając rower, przeciwdziałasz osteoporozie.
Osteoporoza staje się epidemią naszych czasów, zwiększona podatność na złamania, ból kości i ograniczenia w ruchu to przypadłości wielu z nas. Aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiedni wysiłek fizyczny. Eksperci podkreślają, że jazda na rowerze, jak i inne właściwe aktywności fizyczne, są niezbędne, by uniknąć tej (a także wielu innych) chorób.

8. Wybierając rower, spowalniasz starzenie się swojego organizmu.
Skóra również skorzysta na naszych rowerowych przejażdżkach. Podczas jazdy nasza skóra dotlenia się i poprawia swoje ukrwienie, wygładzając się i zdobywając młody, zdrowy wygląd. Ale nie tylko o skórę tu chodzi, ponieważ wpływa ona na nasz wizualny odbiór, nie mówi jednak wszystkiego o stanie zdrowia naszego organizmu. Podczas jazdy na rowerze, wzmacniamy cały organizm w efekcie czego, starzenie się naszego ciała przebiega wolniej niż zazwyczaj. Jednak należy pamiętać, że aby dostrzec pozytywny wpływ aktywności rowerowej na naszą skórę i organizm, należy wykonywać ją regularnie.

Wymienione przeze mnie powody nie są oczywiście jedynymi korzyściami, jakie płyną z jazdy na rowerze. Warto, abyście zapamiętali, że każda aktywność fizyczna jest warta naszego wysiłku. A każdy powód, by zacząć swoją przygodę z rowerem jest dobry. Co o Tym myślicie? Czy któryś powód was przekonał? Wybierzecie się na przetestowanie nowej ścieżki rowerowej?

Udostępnij

Dodaj komentarz