Czas wolnyŚwiętaTrzebinia

Choinka już zdobi rynek w Trzebini.

Choinka już zdobi rynek w Trzebini.
Dekoracja świąteczna, aż z Danii

Czas zbliżających się świat widać już praktycznie wszędzie. Oprócz małych sklepików, marketów, placówek kulturalnych, urzędów, iluminacje rozświetlają pomieszczania, place, rynki, przypinając nam o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia.

Na trzebińskim rynku stanęła wielka choinka o wysokości ponad 12 metrów. Można będzie ją podziwiać przez cały świąteczny okres. W tym roku władze Trzebini postanowiły zdobyć choinkę aż z Danii. Koszt zakupu, transport oraz dekoracje nie były wcale takie tanie:

  • zakup transportu wraz z montażem – 13 038 zł.
  • dekoracje świąteczne – 5850 zł.
  • koszt zajęcia pasa drogowego – 737,50 zł.
  • przystrojenie choinki – 3500 zł

Oprócz choinki można podziwiać szopkę wraz z pozostałymi iluminacjami świątecznymi.

(fot. ze zbiorów własnych)
(fot. ze zbiorów własnych)

Choinka, tradycja i zwyczaj

Tradycja choinek pochodzi z Alzacji, krainy historycznej, znajdującej się w północno-wschodniej Francji. To właśnie tutaj rozpoczął się zwyczaj wstawiania drzewka i udekorowania go prostymi ozdobami z papieru. Dodatkowo wieszano jabłka. Entuzjastą tej tradycji był sam Marcin Luter, który zachęcał do wspólnego spędzania czasu w trakcie świąt. Następnie obyczaj ten pojawił się w krajach Europy Północnej i Środkowej w Kościołach Katolickich. W Polsce zwyczaj stawiania choinki pojawił się dzięki niemieckim protestantom na przełomie XVIII i XIX w.

Choinka jest ustrojonym drzewkiem świerku, bądź jodły. Może być naturalna lub sztuczna. Choinka to wyjątkowy symbol świąt. W wieczór wigilijny pod choinką znajdują się prezenty, które przynosi Dzieciątko, Gwiazdka, Aniołek.

Udostępnij

Dodaj komentarz