Powiat chrzanowski

0d 10 stycznia 15 stycznia w powiecie chrzanowskim planowane są przerwy w dostawie prądu.

0d 10 stycznia 15 stycznia w powiecie chrzanowskim planowane są przerwy w dostawie prądu.
Zakład energetyczny podał informację o zaplanowanych przerwach w dostawie energii w Chrzanowie, a także w okolicznych miejscowościach. Jak się przygotować?

Kiedy, gdzie o której możemy spodziewać się braku prądu?

Poręba Żegoty Leśny Zakątek, Papieska, Łowiecka:
•Poniedziałek, 10 stycznia, w godzinach od 8:00 do 14:00;
•Wtorek, 11 stycznia w godzinach od 8:00 do 14:00;

Wolbrom, ul. Skalska 20, budynek Opieki Społecznej
•Poniedziałek, 10 stycznia w godzinach od 7:00 do 14:00;

Regulice ulica Oblaszki, Europejska, Chrzanowska:
•Środa, 12 stycznia w godzinach od 10:00 do 14:00;

Poręba Żegoty ulica Szembeków, Podgórze, Floriańska, Wyspiańskiego, Willowa
•Piątek, 14 stycznia w godzinach od 8:00 do 14:00;

Wolbrom, ul. Skalska 22, budynek Ośrodka Zdrowia WOLMED
• Sobota, 15 stycznia w godzinach od 6:00 do 14:00;

Jak przygotować się do braku prądu?

  1. Przed planowanym wyłączeniem prądu warto zaopatrzyć się w powerbanki.
(fot. SCREEN POST)



Czym jest powerbank?
Powerbank to niewielkie, lecz bardzo użyteczne urządzenie. Jest to Gadżet zapewniający dodatkowe źródło zasilania dla urządzeń mobilnych.

Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach bez telefonu ani rusz, a w przypadku gdy nie mamy możliwości standardowego naładowania naszego smartfona, powerbank świetnie się sprawdzi. W zależności od pojemności baterii naszego gadżetu powerbank zapewni nam naładowanie telefonu nawet 6 razy.

2. Awaryjne źródło światła

Mówiąc awaryjne źródło światła mam na myśli wszystko, co da nam światło, a nie będzie zasilane przez nasze kontakty. Nie jest istotne czy będą to świeczki, latarki, lampki.

(fot. William Carlson)

Przebywanie w ciemności to nie jest nic przyjemnego ani bezpiecznego. Przy braku światła, nasze mieszkania zamieniają się w niebezpieczny labirynt, w którym łatwo o uderzenie się w mały palec u stopy a nawet roztrzaskanie głowy.

Dodatkowo przy braku światła trudno nam jest wykonać podstawowe czynności jak znalezienie pary skarpetek czy ugotowanie obiadu. Dlatego sprawdźcie, czy macie w domu, chociaż parę świec oraz, czy latarka leżącą gdzieś w szufladzie ma w sobie działające baterie.

3. Kuchenka

Jeść każdy musi, co więc zrobić, gdy w domu wysiądzie prąd? W przypadku osób posiadających kuchenkę gazową problem jest mniejszy, jednak gdy zdecydowaliśmy się na płytę elektryczną, to ugotowanie obiadu może stanowić problem.

(fot. Allegro)

W tym przypadku mamy parę rozwiązań:
• gotujemy na awaryjnej kuchence, turystycznej gazowej, czymś alla prymus, jednak jestem świadoma, że nie każdy posiada taką w swoim domostwie;
• wykonujemy obiad, niewymagający korzystania ze sprzętów zasilanych na prąd;
• czekamy na powrót prądu, w międzyczasie zadowalając się przekąskami;
• zamawiamy gotowe jedzenie;

4. Zadbajcie o rozrywkę

Nie od dziś wiadomo, że rozrywka jest istotnym elementem w życiu człowieka. W przypadku awarii prądu nie jesteśmy w stanie skorzystać z komputera ani obejrzeć telewizji. Pogoda nie zawsze dopisuje, aby udać się na spacer a czytanie książki nawet przy naszym awaryjnym oświetleniu może być problematyczne.

(fot. Nik Korba)

Tutaj z pomocą przychodzą gry planszowe. Czyli rozrywka dla każdego, obecnie na rynku jest ich tyle, że jest w czym wybierać. Do zagrania w większość z nich, nie jest potrzebna nam duża ilość światła, wystarczy latarka skierowana np. na sufit. Taka forma rozrywki nie tylko umili nam czas, ale również przybliży domowników do siebie.

Jeśli jednak nie lubimy gier planszowych, to w naszym domu na pewno znajdziemy coś, na co nigdy nie mieliśmy czasu, a sprawia nam przyjemność, może jest to tworzenie czegoś kreatywnego?

5. Żywność z lodówki

W lodówce znajdują się produkty, które wymagają chłodzenia, by mogły utrzymać świeżość. Gdy nie mamy prądu, lodówka nie jest w stanie w pełni spełnić swojego zadania. Czy da się coś zrobić, aby nasze jedzenie nie straciło świeżości?

(fot. pixabay)

Otóż tak! Lodówki nie od razu wytracają temperaturę, dlatego jest parę zasad, które pomogą nam utrzymać niską temperaturę, żywności, tym samym nie narażając jej na zepsucie:
1. Nie otwieraj lodówki ani zamrażarki bez potrzeby.
2. Gdy żywność w lodówce się ogrzeje i pojawi się ryzyko jej psucia, zacznij ją zjadać. Nawet nabiał nie zepsuje się od razu w temperaturze pokojowej.
3. Tę żywność, której nie dasz rady zjeść, przenieś do zamrażarki, gdzie powinna panować nieco niższa temperatura.
4. Gdy żywność z zamrażarki się ponownie ogrzeje i pojawi się ryzyko jej psucia się w ciągu najbliższych dni, zjedz ją, albo przetwórz na inne, dające się przechowywać bez lodówki formy.

Myślę, że to najważniejsze rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. A czy wy jesteście gotowi na brak prądu?

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. No szkoda trochę, my tu gramy a nie możemy bo przy niemą i niemą niego nie korzysta jeszcze powiedział że w tym czasie w którymś z tych rzeczy można robić to co się dzieje w tym roku nie będzie dobre i na pewno nie jest to żeby teraz rezygnować z trójkąta abc i oblicz jego obwód

Dodaj komentarz