Czas wolnyPowiat chrzanowskiŚwięta

Boże Narodzenie w Polsce.

Boże Narodzenie w Polsce.
Uroczystość liturgiczna obchodzona 25 grudnia.

Istotą tego święta jest upamiętnianie narodzin Jezusa Chrystusa. Dla wielu katolików to bardzo ważne święto. Czas ten poprzedzony jest adwentem.

Boże narodzenie jest obchodzone już od IV wieku. W każdym roku ma taką samą datę. W Polsce przypada na 25 grudnia. Oczywiście jest to czas niesamowitej rodzinnej atmosfery, wielu zwyczajów oraz wspólnego śpiewania kolęd. W tym dniu katolicy udają się do kościoła, aby upamiętnić narodziny Jezusa Chrystusa.

(fot. ze zbiorów własnych)

Czas pojednania, dobroci i łaski

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas magiczny czas. Każdy z nas stara się być wtedy lepszym człowiekiem. W sklepach często przed świętami zamiast do widzenia” mówimy sobie ,,Wesołych Świąt” i składamy życzenia. To pokazuje, jacy jesteśmy na prawdę. Potrafimy być dla siebie serdeczni. W naszych sercach gości ciepło, wokół panuje świąteczna atmosfera.

Datę Bożego Narodzenia ustalono już w IV w. Istnieją różne informacje dotyczące określenia tej daty. Jedną z nich jest wzmianka o tym, że chrześcijanie wcale nie znali rzeczywistej daty narodzenia Jezusa Chrystusa. Dlatego też obrali symboliczny dzień, 25 grudnia. Nie jest to jednak przypadek. Nazwa ta jest bliska przesileniu zimowemu (21 grudnia). W tym okresie dzień staje się dłuższy, a noc krótsza.

25 grudnia obchodzono dzień urodzin Mitry. W 274 r. Cesarz Aurelian nakazał, aby w tym dniu czcić boga Słońca. Ustalenie 25 grudnia świętem Bożego Narodzenia to katolicki zwyczaj świętowania. To dokładna odpowiedź chrześcijan na ten pogański kult.

Udostępnij

Dodaj komentarz