Zapraszamy na ciekawy wywiad z Panią Anną Cieplińską-Jaglarz, absolwentką Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Obecnie sprawuje funkcję kustosza w Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich.
Do głównych zadań artystki należy przede wszystkim: organizacja wystaw, prowadzenie lekcji czy warsztatów muzealnych, dotyczących sztuki i etnografii. Ponadto zajmuje się opracowaniami związanymi z historią sztuki miasta i regionu chrzanowskiego.
Anna Cieplińska-Jaglarz jest absolwentką Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. To tutaj zdobyła swoje pierwsze umiejętności plastyczne. Ukończyła sztukę sakralną, a także studium pedagogiczne w ramach wychowania plastycznego na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Jaki był początek ze sztuką?
Sztuką interesowałam się od małego. Zawsze chętnie kolorowałam i rysowałam. Od dziecka czułam, że to jest to, czym chcę się zająć. To dzięki rodzicom miałam taką możliwość, aby zrealizować swoje plany. Posłali mnie do Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Tutaj wszystko się zaczęło. Pierwsze kontakty z prawdziwą sztuką.
Dlaczego wybrała Pani technikę akwareli?
Przyznam, że głównie chodzi o względy praktyczne-zajmuje mniej miejsca :). A tak naprawdę, na wybór tej techniki wpłynęły różne wydarzenia życiowe oraz zainteresowania malarskie. Jest dla mnie eteryczna i świetlista. Malowanie pod tym względem wymaga niesamowitej precyzji i dokładności. Jest jedną z trudniejszych technik, a ja lubię wyzwania. To mnie mobilizuje do dalszej pracy.
Skąd czerpane są inspiracje do obrazów?
Głównie z wyjazdów. Lubię przekazywać odbiorcom, to co mnie spotyka, co widziałam oraz moje zainteresowania. Tematami przewodnimi jest więc przyroda i człowiek (rodzina). Ponadto motyw miejski i światło. Oprócz tego inspiracją jest też twórczość artystów Młodej Polski, twórców współczesnych.
Czy ma Pani swoje ulubione dzieło?
Tak i to nawet kilka. Chciałabym je zachować dla siebie.
Jak rodzina reaguje na pasję?
Bardzo mnie wspiera. Mam wspaniałą, cudowną rodzinę. Wiem, że mogę zawsze na nich polegać. Moi rodzice również interesowali się plastyką. Tak jak wspomniałam już wcześniej, to dzięki nim udało mi się pójść w tym kierunku.
Największy sukces w Pani karierze zawodowej?
Miałam sporo wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in.:
- Dwór Zieleniewskich w Trzebini
- MCKiS w Jaworznie
- Galeria ,,Tyle Światów” Oświęcimskie Centrum Kultury
- ,,Akwarele” Klub Literacki w Chrzanowie
- ,,Uchwycone Akwarele”. Galeria na styku w Chrzanowie
Tak naprawdę mogłabym wiele wystaw wymienić. Myślę jednak, że wszystko jest jeszcze przede mną.
Oglądając obrazy, widać, że pojawia się na nich rodzina?
Tak. W ten sposób również pokazuję swoją twórczość związaną z techniką akwareli.
Gdzie w ostatnim czasie można obejrzeć Pani obrazy?
Oczywiście ze względu na pandemię COVID-19, mam na razie ograniczony zasięg. Zachęcam jednak do kontaktowania się ze mną bezpośrednio( e-mail, telefon). Ostatnie swoje obrazy prezentowałam m.in. on-line w budynku ,,Domu Urbańczyka” Muzeum im. Mieczysława i Ireny Mazarakich w Chrzanowie. Dodatkowo miałam przyjemność uczestniczyć w interesującym projekcie pt.: ,,Wernisaż jednej wystawy”.
Projekt ten udał się dzięki kontaktom z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Założeniem projektu jest udział absolwentów w ,,wędrujących wystawach”. Obrazy pokazywane są w różnych miejscach: Zamek Książ w Wałbrzychu, Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Nowohuckie Centrum Kultury, Zamek w Nowym Wiśniczu.
Wspaniałej, utalentowanej artystce Pani Ani Cieplińskiej-Jaglarz, dziękujemy za udzielony wywiad i życzmy dalszych sukcesów w karierze.
kontakt: annacieplinska1@gmail.com